Международен екип под ръководството на изследователите от Кеймбриджкия университет за първи път са проследили протичането на болестта на Алцхаймер.
Учените са открили, че невродегенеративното нарушение в най-началния стадий от развитието засяга едновременно няколко области от мозъка, а не започва в една точка, което се явява причина за сравнително бързото прогресиране на деменцията. Това става ясно от статия на изследователите, публикувана в изданието Science Advances.
Изследователите са анализирали посмъртни мозъчни образци на пациенти с Алцхаймер, а също и резултатите от позитронно-емисионна томография на живи пациенти, които варирали от хора с леки когнитивни нарушения до пациенти с пълномащабно заболяване от Алцхаймер.
При болестта на Алцхаймер тау и бета-амилоидните протеини образуват плаки и агрегати, които причиняват смърт на мозъчни клетки. Това води до загуба на паметта, промени в личността и затруднения при извършване на всекидневни дейности.
Изследователите открили, че основният механизъм, който контролира скоростта на прогресия на болестта на Алцхаймер, е появата на агрегати в специфични области на мозъка, а не разпространението на агрегати от една област в друга.
По думите на учените резултатите от изследването им може да помогнат в разработването на методи за лечение на това невродегенеративно заболяване, от което страдат около 44 милиона души по света.