Могат ли кучетата да бъдат обучени да помагат в откриване на COVID-19 чрез изостреното си обоняние? Британската благотворителна организация Medical Detection Dogs обедини усилията си с учени в такова експериментално изследване, съобщи БГНЕС, позовавайки се на АФП.
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
"По принцип сме сигурни, че кучетата могат да открият COVID-19", заяви Клеър Гост, основател и изпълнителен директор на Medical Detection Dogs."Сега разглеждаме възможността как можем безопасно да идентифицираме миризмата на вируса от пациентите и да го представим на кучетата. Целта е кучетата да могат да проверяват всеки, включително и тези, които са безсимптомни, и да ни кажат дали трябва да бъдат тествани. Това би било бързо, ефективно и неинвазивно и ще се уверите, че ограничените ресурси за тестване на NHS (Национална здравна служба във Великобритания) ще се използват само там, където наистина са необходими".
Кучетата могат също така да открият фини промени в температурата на кожата, което потенциално ги прави полезни за определяне на това дали човек има треска.
Предишни изследвания са доказали способността на кучетата да подушват с голяма точност маларията и настоящите опити за обучение на кучета да откриват носители на коронавируса се основава на убеждението, че всяка болест предизвиква отчетлива миризма.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Учените заявиха, че са започнали подготовка за обучение на кучета от шест седмици, "за да помогнат за бързо и неинвазивно диагностициране с цел ограничаване на епидемията”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Подбраните животни ще работят с учени от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина (LSHTM) и университета в Дърам в североизточна Англия, за да се прецени дали четириногите могат да помогнат за диагностициране на заразените.
Същата благотворителната организация преди това е обучавала кучета за откриване на заболявания като рак, Паркинсон и бактериални инфекции, като кучетата са били обучавани да подушват проби, взети от пациенти.
Още: "САЩ вече е убедително номер едно по болни от коронавирус, в Китай няма нов случай за 24 часа"
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)