Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дъното на Северно море е било суша, покрита с праисторически гори

20 август 2021, 17:59 часа • 8302 прочитания

Районът, разположен между Британските острови и европейския континент, преди около 10 хиляди години е бил суша. Тук са живеели хора, имало е гори, пасяли са стада. После ледниците започнали да се топят, морското равнище се покачило. Не е известно какво точно се е случило със стадата и древните ловци, успели ли са да се преселят или са загинали, но и до днес на морското дъно се откриват следи от човешка дейност, пише Популярная механика.

През 2018 г. изследователи от Университета в Брадфорд (Великобритания) предприели 11-дневна експедиция, за да вземат проби от седиментите от дъното на Северно море. Тук се намира част от Догерленд – потъналата суша, съединявала някога източния бряг на днешна Великобритания с континента. Потъналата суша, осеяна с вкаменелите останки на праисторическа гора, е на възраст около 10 хиляди години.

Анализът на някои проби от експедицията показал, че под морското дъно има слой торф. Предполага се, че тук е имало заблатена низина, подходяща за живот в древността.

Някои от потопените земи днес са изцяло покрити от значително по-съвременни утайки, носени от големи реки като Рейн. Това затруднява работата на учените. Въпреки това обаче те се надяват да успеят да открият следи от праисторическите селища. През последните години многобройни останки от рибарски лодки, древни човешки кости, оръдия на труда от кремък, върхове на копия и дори издълбани кости са намирани в района на Браун Банк между Англия и Нидерландия.

Пробите от седиментите, взети по време на експедицията, все още се анализират задълбочено, тъй като това е дълъг и прецизен процес. Данните от експедицията ще бъдат използвани и за по-нататъшното актуализиране на археологическите карти на подводния Догерленд, които се правят на база на сеизмичната активност и отлаганията в района през последните години.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес