Скрити сред живописните пейзажи на Кения, древните дъски от манкала, вдълбани в скални повърхности, разказват история за игра и културна приемственост отпреди повече от 5000 години.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
ОЩЕ: Първите фермери в Скандинавия избили ловците събирачи
Вероника Ваверу, археолог от Йейлския университет, е открила интригуващи древни плитки ями, издълбани в скала и подредени в модел, наподобяващ дъска за манкала. Открити са общо 20 древни структури, които вероятно са на възраст от 5000 до 10 000 години и се намират в резервата „Леуа“ в Централна Кения.
„Това е долина, пълна с тези игрални дъски, като древна аркада. Като се има предвид ерозията на някои от дъските, вярвам, че хората са играли тези игри там много отдавна“, каза Ваверу.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Манкала е стратегическа игра за двама играчи. Основната версия на манкала използва дъска с два реда от шест ями и по-голяма яма във всеки край, наречена „магазин“. Има над 200 версии и видове манкала, но основните правила са еднакви за повечето от тях.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Манкала се смята за една от най-старите игри в света, датираща отпреди 8000 години (6000 г. пр.н.е.). Историческите записи разкриват, че изображения на играта са откривани и на покривите на някои древни египетски храмове.
„Съвременните хора в региона са склонни да играят игри като манкала, когато са навън. Вероятно това са правили те (древните пастирски общества) тук. Хората са склонни да гледат на ранния живот като на брутален, тежък и кратък. Но може би животът не е бил само оцеляване“, казва Ваверу.
Играта все още е доста популярна в Африка и се играе в много страни, включително Танзания, Малави, Мозамбик и Кения.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Освен това различни версии на манкала с различни имена се играят в Северна Америка и Западна Европа (калаха), Индия (паланкужи) и Индонезия (конгклак).
Това не е първият път, когато археолозите откриват манкала на хилядолетия, но в Кения Ваверу е открила и свидетелства, които предполагат, че хората са точили метални ножове върху скалите, разположени близо до древните дъски за игра.
„Ако там са точили ножове, вероятно са пирували, извършвали кланета и са правели барбекю“, отбелязва Ваверу.
Освен това, дупките за манкала са открити близо до място с 19 гроба, принадлежащи на древни пастирски общества. Но защо хората биха правили барбекю и играли на настолни игри в близост до гробище?
Точната причина не е известна, но е възможно мястото да е било предназначено за извършване на някакъв древен ритуал, включващ настолни игри, клане и погребения, според изследователя.
Тъй като дупките за манкала са издълбани в скала на 400 милиона години и различните ями са претърпели различни нива на ерозия, е предизвикателство да се определи точната им възраст.
„Мястото е било окупирано отново и отново през цялото време“, казва Ваверу. Възможно е през последните 10 хиляди години хората да са играли манкала там, добавя изследователката.
ОЩЕ: Древна ДНК разкрива нови факти за праисторическата Култура на дървения ковчег
Въпреки това, ако приемем, че древните пастирски общества първи са започнали да играят играта тук, тогава дъските за манкала вероятно са на 5000 години. Това е така, защото пастирите са заселили района по това време.
Ваверу смята, че ДНК анализът на останките в гробовете може да разкрие повече информация за мястото и дъските от манкала. Тя планира да продължи изследването.