Археолози са открили близо до Кеймбридж фрагмент от костен артефакт, изработен от човешки череп. Редкият предмет по форма напомня на гребен, но съдейки по липсващите следи от износване, може да е бил използван като амулет. Находката датира от желязната епоха (750 г. пр.н.е. – 43 г. от н.е.), съобщава Лондонският археологически музей на своя сайт.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
MOLA
Модернизацията на магистрала А14 между английските градове Кеймбридж и Хънтингдън наложила мащабни археологически проучвания. В резултат на разкопки учените открили доказателства за човешка дейност, обхващаща периода от каменната ера до Средновековието. Така на разположение на археолозите се оказали повече от пет хиляди кремъчни артефакта, най-древните от които датират от епохата на мезолита (около 10 000 – 4000 г. пр.н.е.), множество фрагменти от керамика от различни епохи, както и няколко праисторически светилища и гробове.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Сред находките от желязната епоха се открояват доказателства за производство на бира, датиращи от около 400 г. пр.н.е., богато украсен гребен с дълга дръжка и дървена стълба от 525 – 457 г. пр.н.е. Римският период е представен по-специално от свидетелства за грънчарско производство, рядка монета, сечена при император Лелиан през III век сл. н. е., амулет с лицето на горгона Медуза, изкуствено езерце, военен лагер и необичайни погребения. Към ранносредновековните находки се отнасят останките от три големи англосаксонски селища, в едно от които е разкопана ковашка работилница. Към този период са датирани и инструменти за изработка на текстил и фрагменти от накити.
Кръст върху черепа на средновековна жена предизвика спор сред учените
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Изследователи от Лондонския музей по археология съобщиха за ново откритие, направено по време на охранителни и спасителни разкопки в село Бар Хил (Кеймбриджшър). В това селище археолозите открили необичаен фрагмент от костен артефакт, който датира от желязната епоха (750 г. пр.н.е. – 43 г. от н.е.).
Първоначално находката била взета за костен гребен, но след това били извършени по-задълбочени изследвания от остеолози начело с Майкъл Маршал. Оказало се, че този предмет е изработен от фрагмент от човешки череп. Липсата на следи от износване обаче показва, че артефактът не е използван за ресане. Като се има предвид, че в него е пробит кръгъл отвор, учените предполагат, че артефактът може да е бил носен като амулет.
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже
MOLA
Изследователите отбелязват, че амулетите, направени от кости на човешки черепи, са били разпространени в Британия от желязната епоха. Но находката от Бар Хил е привлекателна и с това, че наподобява гребен. По-рано два подобни предмета вече са откривани в Англия през 70-те години на ХХ век и в началото на XXI век, и двата на 15 – 16 километра от това селище. Може би артефактите свидетелстват за съществуването на определена традиция, която е била разпространена само в тази част на Великобритания.
ОЩЕ: „Мозъчна операция“ преди 3400 години оставила човек с квадратна дупка в черепа