Археолози са открили близо до Кеймбридж фрагмент от костен артефакт, изработен от човешки череп. Редкият предмет по форма напомня на гребен, но съдейки по липсващите следи от износване, може да е бил използван като амулет. Находката датира от желязната епоха (750 г. пр.н.е. – 43 г. от н.е.), съобщава Лондонският археологически музей на своя сайт.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
MOLA
Модернизацията на магистрала А14 между английските градове Кеймбридж и Хънтингдън наложила мащабни археологически проучвания. В резултат на разкопки учените открили доказателства за човешка дейност, обхващаща периода от каменната ера до Средновековието. Така на разположение на археолозите се оказали повече от пет хиляди кремъчни артефакта, най-древните от които датират от епохата на мезолита (около 10 000 – 4000 г. пр.н.е.), множество фрагменти от керамика от различни епохи, както и няколко праисторически светилища и гробове.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Сред находките от желязната епоха се открояват доказателства за производство на бира, датиращи от около 400 г. пр.н.е., богато украсен гребен с дълга дръжка и дървена стълба от 525 – 457 г. пр.н.е. Римският период е представен по-специално от свидетелства за грънчарско производство, рядка монета, сечена при император Лелиан през III век сл. н. е., амулет с лицето на горгона Медуза, изкуствено езерце, военен лагер и необичайни погребения. Към ранносредновековните находки се отнасят останките от три големи англосаксонски селища, в едно от които е разкопана ковашка работилница. Към този период са датирани и инструменти за изработка на текстил и фрагменти от накити.
Кръст върху черепа на средновековна жена предизвика спор сред учените
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Изследователи от Лондонския музей по археология съобщиха за ново откритие, направено по време на охранителни и спасителни разкопки в село Бар Хил (Кеймбриджшър). В това селище археолозите открили необичаен фрагмент от костен артефакт, който датира от желязната епоха (750 г. пр.н.е. – 43 г. от н.е.).
Първоначално находката била взета за костен гребен, но след това били извършени по-задълбочени изследвания от остеолози начело с Майкъл Маршал. Оказало се, че този предмет е изработен от фрагмент от човешки череп. Липсата на следи от износване обаче показва, че артефактът не е използван за ресане. Като се има предвид, че в него е пробит кръгъл отвор, учените предполагат, че артефактът може да е бил носен като амулет.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
MOLA
Изследователите отбелязват, че амулетите, направени от кости на човешки черепи, са били разпространени в Британия от желязната епоха. Но находката от Бар Хил е привлекателна и с това, че наподобява гребен. По-рано два подобни предмета вече са откривани в Англия през 70-те години на ХХ век и в началото на XXI век, и двата на 15 – 16 километра от това селище. Може би артефактите свидетелстват за съществуването на определена традиция, която е била разпространена само в тази част на Великобритания.
ОЩЕ: „Мозъчна операция“ преди 3400 години оставила човек с квадратна дупка в черепа