В средата на август научната общност беше шокирана от съобщение за нов вирус сред децата в Индия – той беше наречен "доматен грип", пише New Atlas.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Съответна статия беше публикувана в The Lancet Respiratory Medicine, в нея се говори за нов вирус, обхванал Индия – повече от 82 деца са били заразени с "доматения грип" за три месеца. Авторите на публикацията твърдят, че симптомите на заболяването са подобни на COVID-19 и се характеризират с болки в тялото, треска и умора. Болезнени мехури с размер на домат били посочени като отличителен белег на новия вирус.
В публикацията не били посочени лабораторни данни, но пост-COVID светът се е променил – вече не можем да сме безгрижни към появата на нови вируси. Учени от цял свят започнали да анализират новия вирус.
Ситуацията леко се прояснила, когато симптомите на "доматения грип" били открити при деца от Великобритания. Петгодишно момченце и 13-месечно момиченце се разболели седмица след завръщането си от семейна почивка в Керала, Индия. Лекарите веднага забелязали симптомите на мистериозния индийски вирус и провели лабораторни изследвания.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
По време на тестването и двете деца са имали ентеровирус, наречен Коксаки A16. Той причинява вирусно изприщване на устата и крайниците (HFMD). Британските биолози веднага започнали да проучват резултатите от тестовете и смятат, че индийският „доматен грип“ не е нов вирус или вид грип, няма нищо общо с доматите и всъщност е HFMD.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Британските учени установили също, че индийският "доматен вирус" не е уникален. Геномното изследване показало, че въпросният вирус е свързан с щама Коксаки A16, регистриран в Китай преди 10 години.
Австралийският епидемиолог Гидеон Майеровиц-Кац също е публикувал свое изследване за "доматения грип" в Индия. Според него данните, получени от британските учени, не позволяват напълно да се премахнат опасенията относно индийския вирус, но дават почва за сериозни съмнения.
Една от причините, посочени от Майеровиц-Кац, е фактът, че в Индия отдавна се използват термините "доматен грип" или "доматена треска". По правило те се използват за обозначаване на огнища на необясними заболявания. Като пример епидемиологът посочва 2007 г., когато в Индия се развило мистериозно заболяване, придружено от треска, обриви и „доматени рани“ (мехури) по ръцете и краката, от които изтичала течност. Тогава го наричали "доматена треска", а учените стигнали до извода, че това заболяване може да е било резултат от по-ранна вирусна инфекция, пренасяна от комари – вируса чикунгуня.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
С обявяването на новия „доматен вирус“ учени от цял свят се захванали за работа. По-голяма част от научната общност са единодушни, че новата напаст е свързана с COVID-19. Според медиците коронавирусът значително е отслабил имунната ни система и затова вирусите, които преди са били по-рядко срещани, сега се държат странно и може да се срещат по-често.
Потвърждение на тази хипотеза беше намерено от служителите на Отдела за глобална биосигурност на Института Кирби. Те разработили система за наблюдение на развитието на епидемии по света, управлявана от изкуствен интелект, и наистина забелязали необичайна болестна активност в Индия. Учените обаче смятат, че активността на инфекцията не прави "доматения грип" нещо ново. Най-вероятно поради отслабена имунна система вирусът се проявява по нови и необичайни начини.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Регистрираха първия случай на зараза с коронавирус, ХИВ и маймунска шарка едновременно