Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диабетът се оказва помощник на коронавируса заради специфична особеност

17 август 2021, 07:40 часа • 4861 прочитания

Повишеният риск от тежък COVID-19 при диабетиците се дължи на факта, че клетките на техните бъбреци и други органи стават по-уязвими към вируса поради високата концентрация на ACE2 рецептори вътре в тях. Публикация за това има в bioRxiv, но тя не е рецензирана от независим научен екип.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

"Постоянните колебания в нивата на глюкозата променят метаболизма на клетките на диабетиците и работата на техните гени, така че те започват да произвеждат много молекули на рецептора на ACE2. Това допринася за разпространението на коронавирус в тъканите на бъбреците и другите органи на диабетиците", пишат изследователите, цитирани от БГНЕС.

Биолозите, ръководени от професора от Института за наука и технологии в Барселона Нурия Монсерат, искаха да разберат дали тези нарушения могат пряко или косвено да помогнат за коронавирусната инфекция. Учените са отгледали от стволови клетки миниатюрен аналог на бъбреците на диабетици и са се опитали да установят какви нарушения ще възникнат в работата на клетките му.

Оказва се, че резките колебания в концентрацията на глюкоза сами принуждават клетките на бъбреците и други органи на пациентите да произвеждат много молекули ACE2. Този рецептор играе критична роля в процеса на проникване на вируса в заразените клетки.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Допълнителни експерименти показват, че подобна промяна в жизнената активност на клетките значително ускорява разпространението на SARS-CoV-2 през бъбречната тъкан. Когато учените "блокират" ACE2, бъбречните клетки стават защитени от инфекция.

Монсерат и нейните колеги смятат, че тази особеност при диабетиците трябва да се има предвид при лечението на COVID-19 и разработването на лекарства, които потенциално могат да защитят най-уязвимите популации от развитието на тежките форми на заболяване след заразяване с КОВИД.

Тъй като статията все още не е прегледана от независими експерти, изводите от нея и подобни статии трябва да се третират с повишено внимание.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес