1. Едмънд Хилъри
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Приет за първия човек, стъпил на Еверест. На 29 май 1953 г. Макар че нито той, нито шерпът Тенсинг Норгей, с когото заедно изкачват най-високото място на планетата, признават публично, кой пръв е положил крак на обетованото място - това завинаги ще остане тайна.
В съдбовния миг Хилари и Тенсинг на 8500 м височина решават да опъват палатка, в която нощуват, докато шерпите, които изкачват заедно с тях, се уплашват и се връщат в базовия лагер. Рано на другия ден 29 май след много добра подготовка започват последния преход с раници, които тежат по 14 кг. В 11.30 двамата са на върха (8848 м). Там прекарват 15 минути, Хилари прави снимка на Тенсинг, който оставя шоколади в снега като дар към боговете, а Хилари забива 4 флага – на Великобритания, Непал, Нова Зеландия и ООН. Снимка на Хилари няма поради неумението на Тенсинг да борави с фотоапарата.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
"Не покоряваме планината, а себе си".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
"Човешкият живот е по-важен от това да се качиш на върха"
"Животът е като алпинизмът - по-добре никога да не гледаш надолу"
2. Рейнхолд Меснер
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Той е първият човек, изкачил самостоятелно връх Еверест без кислороден апарат, и първият алпинист в света, покорил всичките 14 осемхилядници (върхове с височина над 8 000 м).
Меснер прави това на 8 май 1978 година, до когато се е смятало, че подобно изкачване е невъзможно. Две години по-късно, през 1980, Меснер изкачва най-високия връх на Земята напълно сам, без да използва помощта на шерпи и естествено, разчитайки на капацитета единствено на собствените си дробове.
"Планините не са честни или нечестни, а просто опасни".
"Възможността да умреш е това, което прави едно пътешествие интересно".
"Най-прекрасните неща в живота са тези, които правиш, а не които имаш.
3. Йежи Кукучка
На 18 септември 1987 полският алпинист Йежи Кукучка става вторият човек в света, след Райнхолд Меснер, който изкачва всички четиринадесет осемхилядника. За разлика от него обаче, той го прави не за 16, а за 8 години. Самият Меснер му изпраща поздравление, в което пише - "Ти не си втори. Ти си велик".
Кукучка прокарва десет нови маршрута и изкачва четири върха през зимата (за сравнение Райнхолд Меснер има шест нови маршрута, нито един от тях зимен)
Юрек, както го наричат приятелите му, умира при опит да изкачи неизкачваната дотогава Южна стена на Лхотце в Непал на 24 октомври 1989 г. На височина 8200 метра въжето, което използва Кукучка (втора ръка 6-милиметрово, купено от пазар в Катманду) се къса, Кукучка пада и загива в пропастите на южната стена. Известен е с това, че е безкрайно немарлив към екипировката си и не й отдава почти никакво значение.
"Катеренето е най-трудното, но и най-възнаграждаващото с удоволствие нещо".
"Щастието не настъпва, когато изкачиш върха, а когато седиш в подножието му и гледаш към него".
"Алпинизмът е битка, която носи най-голямото чувство за щастие в живота".
4. Джордж Мелъри
Какво е станало с Джордж Лей Хърбърт Мелъри и Андрю Къмин Ървин през юни 1924 година? Дали са загинали по пътя към Еверест, или са станали жертва на трагичен инцидент при слизане от него?
Както е известно, на 8 юни 1924 г. те са видени за последен път от колегата си Ноуъл Оудъл малко над така нареченото Второ стъпало на 8680 м, преди да изчезнат в облаците и да поставят началото на една от най-големите загадки в хималайския алпинизъм, която няма категорично решение до днес.
От момента на изчезването на двамата, специалисти и историци се делят на две групи. Едните смятат, че Еверест е бил изкачен от Мелъри и Ървин 29 г. преди Едмънд Хилари и Тензинг Норгей. Останалите не приемат това твърдение. А мнозина от правещите опити за стигане до Еверест от север се оглеждат, за да намерят стария “Kodak” на двамата, който може би крие сензационна изненада и разгадаване на тайната.
"Защо искам да изкача Еверест. Защото е там!".
"Не живеем, за да ядем и правим пари. Правим пари и ядем, за да живеем".
"Моят ум е в постоянно състояние на бунт".