Човечеството се приближи към края на света според една група от учени. Базираният в Чикаго Бюлетин на атомните учени премести "Часовника на Страшния съд" на 2,5 минути преди полунощ, съобщава CNN.
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Това става за първи път след 1953 година, когато САЩ и тогавашният Съветски съюз изпробваха водородни бомби, когато човечеството се е намирало толкова близо до световно бедствие. Групата цитира "тревожните коментари" на президента на САЩ Доналд Тръмп за използването на ядрени оръжия и възгледите му за климатичните промени наред с други фактори, включително киберпрестъпления и възхода на национализма като допринесли за мрачната прогнозата.
"Решението на Съвета да придвижи часовника с по-малко от минута отразява една проста реалност: Когато това съобщение беше огласено, беше само въпрос на дни Доналд Тръмп да стане президент на САЩ", заяви организацията в изявление. Часовникът стоеше на три минути до полунощ през последните две години, коментира БГНЕС.
Екип от нобелови лауреати в БАУ извършва проучване и анализ, за да определи къде се намира "Часовникът на Страшния съд" от 1945 година. Независимата неправителствена организация използва данни за оценка на глобалните заплахи, свързани с преговорите по договори, геополитическото напрежение и развитието в света на технологиите.
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
През 1963 година учените преместиха часовника назад на 12 минути, след като беше на 7, след като лидерите на САЩ и СССР подписаха Договора за частична забрана на ядрените опити, който сложи край на всички атмосферни ядрени опити.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Стрелката се върна на седем минути от полунощ през 1968 г. когато Франция и Китай се присъединиха към надпреварата в ядреното въоръжаване, а САЩ станаха по-ангажирани с войната във Виетнам.
Все пак натискът намаля и часовникът тръгна назад с подписването през 1970 година на Договора за неразпространение на ядрено оръжие. През следващите години той се люшкаше напред-назад - през 1984 година стигна до алармиращите три минути преди полунощ, когато съветско-американските отношения достигнаха ново дъно - преди да се отдръпне назад до 17 минути преди полунощ през 1991 година, след края на Студената война. Оттогава стрелките се придвижват все по-близо до полунощ.