Учени от Обединеното кралство предупреждават за появата в Ботсвана на вариант на коронавируса, който потенциално може да бъде по-опасен от всички други, включително "Делта". Според тях това се дължи на много голям брой мутации, предава БГНЕС.
По информация на Daily Mail, вариантът носи научното наименование B.1.1.529 (може да бъде кръстен "Ню") и съдържа 32 мутации, много от които показват неговата висока заразност, резистентност към ваксини, и повече промени в шиповия протеин от всички други варианти на COVID-19. Според вирусолога Том Пийкок от Imperial College London, комбинацията от мутации в този вариант е "ужасяваща". Ученият предупреди, че той може да бъде "по-лош от почти всички останали", включително доминиращия в света "Делта".
Daily Mail пише, че до момента има открити десет случая на този вариант в три държави - Ботсвана, Южна Африка и Хонконг, като става въпрос за секвенирани проби и съответно има опасения за по-масово разпространение, защото засечените случаи са в различни държави. Генетикът Франсоа Балу от University College London каза пред изданието, че най-вероятно ваксините няма да са ефективни срещу новия вариант, но и предупреди, че не бива да се паникьосваме относно това дали това ще е новият Делта. Скокът на мутациите предполага, че вариантът се е формирал при човек с отслабена имунна система, например пациент с ХИВ - нещо, което е огромен проблем в Африка. Как е възможно коронавирусът да мутира със светкавична скорост, когато попадне в организъм на човек, който е със сериозни имунни дефицити - НАУЧЕТЕ ТУК!
Все пак някои учени коментират пред британското издание, че заради многото мутации този вариант може да се окаже нестабилен и да не тръгне по пътя на световната доминация - заради многото мутации, които му дават по-голяма резистентност срещу антитела. Такова е мнението на професор Лорънс Йънг, вирусолог във Медицинския институт на Уоруик. Британските здравни служби обаче съобщиха, че внимателно наблюдават ситуацията - защото новият вариант има и мутация (N501Y), която беше наблюдавана при Алфа варианта (британския), която помага на вируса да стане по-заразен.
Повече за този вариант разказа българският молекулярен биолог Георги Маринов - ВИЖТЕ ТУК!