Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози откриха селище на 4000 години, скрито в оазис на Саудитска Арабия

31 октомври 2024, 08:20 часа • 692 прочитания

Малък 4400-годишен град в оазиса Хайбар в Саудитска Арабия намеква, че хората от бронзовата епоха в този регион са се урбанизирали бавно, за разлика от съвременниците си в Египет и Месопотамия, установява ново проучване.

Археолозите открили мястото близо до град Ал Ула в района на Хиджаз в Западна Саудитска Арабия и го нарекли Ал Натах. Селището е обхващало около 3,7 акра (1,5 хектара), „включително централен квартал и близък жилищен квартал, заобиколен от защитни стени“, казват учените. Но градът, който е бил окупиран от около 2400 г. пр.н.е., е бил малък, с население от само около 500 души, отбелязва екипът в изследване, публикувано в списанието PLOS One.

Разкопки разкриват нови тайни в древен Вавилон

В жилищната зона имало голямо количество керамика и шлифовъчни камъни, както и останки от най-малко 50 жилища В централната зона имало две сгради, които може да са били използвани като административни зони, пише екипът. Там е открит и некропол, също големи и високи кръгли гробници, които археолозите наричат ​​„гробници със стъпаловидни кули“.

Досега на мястото не са открити писмени свидетелства, казва водещият автор на изследването Гийом Шарлу, археолог от Френския национален център за научни изследвания (CNRS). Изследователите са открили само няколко следи от зърнени култури, но въз основа на находки на други места е вероятно хората на Ал Натах да са отглеждали култури в близост до мястото.

Градът и близките му райони са били заобиколени от 14,5-километрова стена, която им е осигурявала защита от набези на номади, пише екипът в по-ранна статия, публикувана в Journal of Archaeological Science: Reports.

Градът е бил изоставен някъде между 1500 и 1300 г. пр.н.е., но изследователите не са сигурни защо се е случило това. „Това е уместен въпрос, на който не мога да отговоря в момента“, казва Шарлу, отбелязвайки, че „имаме много малко улики за последната фаза на окупацията“.

Бавна урбанизация

По времето, когато градът е бил обитаван, градовете са процъфтявали в Месопотамия, Египет и Източното Средиземноморие. Изследвания от Ал Натах и други места показват, че урбанизацията на Арабския полуостров се е движела с по-бавни темпове.

„Селищата в Северна Арабия са били в преходен етап на урбанизация през третото до второто хилядолетие [пр.н.е.]“, казват изследователите. Те наричат тази фаза „ниска урбанизация“, описвайки я като преходен етап между скотовъдството, при което номадите следват пасищата за добитъка, и сложните градски селища.

„Докато урбанизацията започва в Месопотамия и Египет през IV хилядолетие пр.н.е., нашето проучване показва, че социалната сложност се е увеличила късно в Северозападна Арабия", казва Шарлу, отбелязвайки, че урбанизацията не е започнала на полуострова до втората половина на третото хилядолетие пр.н.е., когато някои групи на Арабския полуостров възприемат уседнал начин на живот и започват да използват земеделие в по-големи мащаби. Хората в Египет и Месопотамия са възприели уседнал начин на живот в по-ранни времена.

Вавилонската карта на света: Какво крие най-старата карта на древния свят

В сравнение с големите градове от бронзовата епоха в Месопотамия и Египет, селищата в Саудитска Арабия обикновено са по-малки. „Това били малки градове, свързани с мрежи от монументални укрепления, заобикалящи големите местни оазиси“, отбелязва Шарлу.

„Археологическият проект в Хайбар е най-значимото изследване, което следва и разширява заключенията от разкопки и проучвания, извършени в Северозападна Саудитска Арабия през последните 20 години“, казва Хуан Мануел Тебес, директор на Центъра за изследване на древна близкоизточна история към Католическия университет на Аржентина, който не е участвал в изследването.

Той отбелязва, че други проекти в региона, като саудитско-германската експедиция в град Тайма и саудитско-австрийската експедиция в Курая, също са предоставили ценна информация за археологията на региона. Например разкопките в Тайма са разкрили хилядолетна окупация и включват останки, които датират от времето, когато в района е живял вавилонският владетел Набонид (управлявал от 556 до 539 г. пр.н.е.).

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес