Следи, нанесени с пръсти върху стената на пещера във Франция, са оставени преди повече от 57 хиляди години – много преди първите Хомо сапиенс да се заселят в Европа. Това може да е ново свидетелство, че нашите далечни роднини неандерталците също са създавали произведения на изкуството.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Неандерталците са обитавали Европа стотици хиляди години преди да се появи Хомо сапиенс. Те умеели как да използват огъня, строели жилища, правели дрехи и може би дори познавали примитивното изкуство. Поредно доказателство за това станали образци от рисуване с пръсти, чиято възраст е от 57 000 до 75 000 години. Авторите на нова статия, публикувана в списание PLOS One, показват, че тези отпечатъци са оставени от неандерталци.
Неандерталците живеели на големи групи – десет пъти по-големи, отколкото се смяташе
Жан-Клод Марке и колегите му изследвали пещерата Ла Рош-Котар на брега на френската Лоара. Входът към нея бил засипан дълги години и бил открит едва в средата на XIX век по време на минни работи. В началото на ХХ век там били открити следи от древни хора, а по време на разкопки през 70-те години на миналия век била открита уникална маска, вероятно създадена от неандерталци. Предназначението ѝ остава загадка, а експертите все още спорят дали маската може да се нарече чисто произведение на изкуството, или е имала някакво функционално предназначение.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
По стените на пещерата Ла Рош-Котар са открити следи от червена охра, както и бразди, оставени от пръсти. Авторите на новата работа са ги датирали с помощта на оптично стимулирана луминесценция, метод, който позволява да се определи моментът на последния контакт на вещество със слънчеви лъчи. Оказа се, че покачване на нивото на Лоара е блокирало входа на пещерата преди най-малко 57 000 години, много преди пристигането на сапиенсите в този регион. Стратиграфията е дала горна граница от 75 000 години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Мистериозни кораби от наскални рисунки намериха обяснение
Този диапазон позволява да се припишат гравюрите по стените на Ла Рош-Котар на неандерталците и ги прави едни от най-старите в Европа. Косвено за това говорят откритите в пещерата каменни инструменти, характерни за неандерталската мустерска култура. Учените също така са моделирали вътрешния обем на Ла Рош-Котар и гравюрите по стените с помощта на фотограметрия, заключавайки, че пръстовите отпечатъци не може да са оставени случайно и са „обмислени и преднамерени“ геометрични форми и фигури – друг ценен пример за неандерталско изкуство.