Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози опровергаха една от известните библейски истории за цар Соломон

20 ноември 2023, 07:50 часа • 18420 прочитания

Древният град Гезер, известен още като Тел-Гезер, в съвременен Израел, е добре известен от египетски, библейски и асирийски източници, които описват борби за власт, завоевания и интриги. Свързват го с няколко големи исторически или библейски събития, като например смята се, че цар Соломон е построил крепостните стени на Гезер. Но най-новите изследвания опровергават поне две библейски препратки. Резултатите са публикувани в списание PLOS ONE.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

ОЩЕ: Археолози доказаха връзката между цар Соломон и Савското царство

Като цяло археологическите проучвания в Гезер продължават повече от 100 години. За първи път обаче е извършен радиовъглероден анализ, който дава възможност за повече или по-малко точно датиране на археологическите слоеве. Въпреки че първите споменавания за него се появяват в египетските хроники още през XV век пр.н.е., анализът показва, че животът тук е кипял от XIII до Х век пр.н.е. – тоест градът е с 200 години по-млад от смятаното.

През това време Гезер е разрушаван няколко пъти и след това възстановяван – това ясно се вижда при разкопките. Последното разрушение е свързано с кампанията на старозаветния цар Азаел. И точно тази хипотеза сега е опровергана.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Военната кампания датира от приблизително 830 г. пр.н.е. Тези данни се подкрепят от изследване на руините на близкия Гат, единствения град, споменат в Библията като завладян от този арамейски владетел. А в случая с Гезер радиовъглеродното датиране показва, че унищожението е станало по-рано.

Но учените смятат, че поражението на Гезер може да се свърже с кампанията на фараон Шешонк I през Х век. пр.н.е. Отново Старият завет разказва, че фараонът отвоювал града от филистимците, изгорил го до основи и след това го подарил на цар Соломон за сватбата му с дъщеря му.

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

ОЩЕ: Неразказаната истина за библейския Ной

Освен това в Библията се говори, че след това Соломон възстановил града. И преди радиовъглеродния анализ се смяташе, че по негова повеля са издигнати минимум стените с широки порти и голяма административна сграда. Но тези обекти се намират в по-древен слой. Следователно новите данни опровергават и тази библейска история - във всеки случай обектите, които преди са му били приписвани, не принадлежат към периода на Соломон.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес