Представяме ви няколко научно разработени сценария за бъдещето, които ще предизвикат интереса у мнозина от вас. Все пак знаем, това са прогнози, но от друга страна 2045 година не е чак толкова далеч във времето...
Учените от DARPA са с широки перспективи. Във видео поредица, заснета миналата година, наречена "Forward to the Future", трима учени предвиждат как според тях би изглеждал светът след 30 години.
Д-р Джъстин Санчес, невробиолог и ръководител на център за биологични технологии на DARPA, вярва, че ще достигнем момента, в който ще можем да контролираме нещата само с ума си.
"Представете си свят, в който можете просто да използвате мислите си, за да контролирате околната среда", казва Санчес. "Помислете как можете да контролирате различни неща в дома си само с помощта на сигналите на невроните в мозъка или да комуникирате с приятели и близки, използвайки невронната активност на мозъка си", добави той.
Според Санчес, DARPA работи върху технологии, които ще превърнат това в реалност. Вече съществуват и реални примери за подобни футуристични технологии, например мозъчни импланти, които контролират протезни ръце.
Съвсем наскоро DARPA демонстрира подобна технология и върна на парализиран човек усещането за допир – с мозъчни импланти, които създават усещането за допир на собствената ръка.
Бъдещето обаче крие много повече от мозъчни импланти. Много нововъведения ще променят сградите и други неща, които ни заобикалят, казва Стефани Томпкинс, геолог и директор на центъра, който разработва технологии за отбраната.
Според нея ще започнем да строим с материали, които са невероятно здрави и същевременно много леки. Представете си небостъргач, направен от нещо със здравината на стомана и лекотата на въглеродно влакно. На молекулярно ниво разбира се, нещата изглеждат по-сложно.
"За 30 години напред си представям свят, в който дори не можем да разпознаем материалите, които ни обкръжават", твърди Томпкинс.
Не по-малко интересна е визията на Пам Мелрой, зам.-директор на DARPA. Според нея, най-голямата промяна ще е връзката на хората с машините - по-точно нивото на комуникацията и това, че все повече технологии работят с гласови команди. В DARPA обаче работим върху технологии, които да правят машините партньори на хората и да разбират човешката визия за изпълнение на много по-сложни задачи, като управлението на няколко летателни апарата едновременно например, уточни Мелрой. Напомня ли ви на "Терминатор" - дали трябва да се плашим?
Още: Отвъд немислимото: Военните в САЩ укротяват не само коронавируса, но и бъдещи негови мутации
Източник: Science Alert