14 февруари: Ден на влюбените или ден на разбитите сърца?

14 февруари 2024, 09:09 часа • 2707 | прочитания

В навечерието на Деня на влюбените учените се опитват да бъдат в крак с всеобщата еуфория и публикуват резултатите от „най-романтичните изследвания“. Например по-рано математик изведе формула за идеалното предложение за ръката и сърцето, разказвайки кога да започне вечерята, в кой момент да се направи предложението и колко пари трябва да бъдат похарчени за годежен пръстен, за да се чуе заветното „да“, пише Daily Mail.

Още: Хаосът и божественият ред: кои са Хедаму и Илуянка от хетските митове

Още: Чиксулубският астероид унищожил динозаврите, но дал тласък на живота в океана

Още едно изследване на учени не се оказва толкова позитивно. Този път учените се съсредоточили върху музиката, която хората слушат в дните до 14 февруари и на самия Свети Валентин. В резултат изследователите стигнали до извода, че е по-лесно да наречем 14 февруари „ден на разбитите сърца“. Поне това казва музиката, която хората слушат на този ден.

Още: Археолози откриха олтар от Теотиуакан, скрит в град на маите. Стенописите разказват шокираща история

Още: Месецът, в който сте заченати, може да определи дали ще сте дебели

Глобалната музикална стрийминг платформа Deezer е анализирала музиката, която хората предпочитат да слушат през този период. Данните показват 560% глобално увеличение на слушането на любовни песни в дните преди 14 февруари, което предполага, че „романтиката е все още жива и здрава“. Уви, това се оказало не съвсем вярно.

Анализът на най-популярните песни за Свети Валентин свидетелства, че този празник всъщност не е толкова романтичен, колкото си мислим. Според експерта по музика и психология в университета Линкълн, д-р Анемиеке ван ден Тол, човек би си помислил, че в навечерието на Свети Валентин хората ще бъдат в романтично настроение и ще планират среща, но анализът показва, че нещата стоят съвсем различно.

Още: Тайната на оранжевите котки е разкрита след 60 години изследвания

Още: Цял живот сме се заблуждавали: Този цвят не съществува

Д-р Ван ден Тол също отбелязва, че песните за разбито сърце вероятно могат да помогнат на хората да „насочат емоциите си в необходимата посока“. Например осъзнаването, че някой друг е преживял нещо подобно на това, което и ние, може да ни даде надежда и също така да ни помогне да преосмислим всеки негатив.

Резултатите също така показват, че хората започват да слушат тъжна музика в късния следобед, която достига пик в 20:15 часа. Като цяло анализът показва, че потребителите на Свети Валентин предпочитат песни за раздяла, несподелена любов, изневяра и предателство.

Още: Прилепите пазят тайната за лечението на смъртоносни човешки болести

Още: Книга от XIX век, подвързана с кожата на убиец, е изложена в Съфолк

Изследователите също така отбелязват, че има основателна причина хората да предпочитат тъжни песни, а не весели: защото те са способни да „излекуват разбитото сърце“. Например в изследване от 2022 г. учените установили, че тъжната музика може да помогне на хората, изпитващи сърдечна болка, да намерят отново радост и надежда. Освен това тя помага да се активира съчувствието и дори подобрява настроението.

Резултатите от изследване от 2020 г. също показали, че на Свети Валентин хората се чувстват принудени да бъдат романтични в този ден, да отидат на среща или да се държат така, сякаш празникът е важен за тях, дори и да не е съвсем така.

По-рано стана известно, че болката от "разбитото сърце" е научно доказана.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес