Защо позволихте България да заеме челни позиции по смъртност от коронавирус в света? "Не сме го позволили. От самото начало на епидемията ние насърчаваме хората да спазват мерките. Това е резултатът от неспазването на мерките, от подценяването на вируса, от горенето на маски пред МС и МЗ. Голямото недоверие в системата, трупано през годините, доведе до този резултат.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Значи хората са виновни? Не, не казвам, че хората са виновни. Когато има проблем, много лесно е да се посочи виновен, не е необходимо да го търсим сега. Трябва да се намери решение, решението е едно – спазване на мерки, дезинфекция, дистанция, заповедите, които предлагаме и най-вече уважаване на лекарите. Това е всичко."
Това каза пред btv здравният министър проф. Костадин Ангелов, който отново подчерта, че сега не трябва да се обвиняваме, а да се обединим.
Само за вчера са излекувани 2518 души, трябва ли да разкажем историята на всеки от тях – така здравният министър отговори на въпрос за натрупалите се трагични случаи с починали пациенти с COVID след обикаляне на болници в търсене на свободно легло от цялата страна.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
„Успехът не е да влезеш в болница, успехът е системата на здравеопазването, такава каквато я имаме в момента. От нея да изкараме най-добрият резултат и ние го правим.“, каза още той. "Съболезнования на семействата, това за мен е недопустимо в една система. Чух всички обяснения, прокуратурата все още не е приключила своите разследвания. Това е проблем на организацията в самото учебно заведение.“ , допълни Ангелов. "Разбрахме, кои са виновните – те са наказани" – визира министърът един от случаите в УМБАЛ “Св. Георги”, Пловдив.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Това са възможностите на нашата здравна система към днешния момент. Тя е нереформирана, има нужда от сериозен ремонт. Нямаме консенсус обществен, нямаме и политически. Лекарите, които работят в Сливен, са разположени на няколко места. Предстои ремонт на Спешния център т.е. такива са възможностите", обясни здравният министър.
Проспано ли беше лятото? "Категорично нито един ден от летните месеци не е проспан. 2-3 дни след назначението си пуснах заповедта каква да е организацията по лечебните заведения. Срещах се с щабовете, организацията бе направена така, както имаше възможност в съответната област. Ако някой може да създаде нови лекари и медицински сестри, аз не мога да го направя", отговори проф. Ангелов.
Той обясни какво е било направено: имало е организация с органи на РЗИ, полиция и пожарната; искано е допълнително да бъдат доставени и коли; снабдяване с лекарства; ясно разписване на това кои болници се отварят, кои се затварят.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
"Проблемът не е организационен. Няма персонал", каза проф. Ангелов. Затова и сега по думите му не може да се разширяват лечебните заведения само за COVID-19, защото трябва да се лекуват и пациентите с други заболявания.
Не болнични легла, а лекари трябват
"Много трудно можем да намерим лекари и сестри. Не е проблемът в липсата на сгради и легла или липса на организация. Да сте чули че няма техника, че няма апарати за дишане? Пациенти от болниците не се връщат. В момента нямаме недостиг на легла", категоричен бе Костадин Ангелов
Забавиха ли се мерките?
"Стъпка по стъпка решаваме. Швейцария има 8 милиона население, има 800 интензивни легла. Вчера ми попадна статия, че там вече няма болнични легла. Има ли система в света, която може да устои на такъв натиск - отговорът е не", отбеляза още проф. Ангелов.
Извънредната епидемична обстановка ще бъде удължена до края на месец януари, след това според данните, ще се пристъпи към още едно удължаване - до март. България не спира да следи и ситуацията в другите държави, за да се ориентира и със своите мерки. С всички ресорни министри е направен анализ за ефекта от по-ограничителните мерки, преди да се пристъпи към заповедите.
Има ли недоразумения в мерките?
По повод заповедта, че празненствата до 15 души ще са разрешени, здравният министър обясни: "8-и декември е позволен на местата, на които може. Контролът ще бъде сериозен. Създали сме организация, която да позволи всяко едно действие извън заповедта на министъра на здравеопазването. Основната идея е да заразим масовото заразяване. Там, където има много голямо струпване, там искаме да ограничим. Не можем да забраним на хората да живеят. Нашите мерки са подобни на другите държави - ние следваме ясна политика, която следва логиката на всички европейски държави. Според медицинските специалисти в басейните риска от заразяване е по-малък отколкото във фитнесите", обясни някои от мерките, които ще влязат в сила от петък вечер, предизвикали обществен отглас министъра.
Ангелов направи уточнение и за пазаруването. Сутрин от 8.30 до 10.30 е "зеленият коридор" само за хора на 65 г. и над 65 г. През останалото време те пак ще могат да пазаруват, но тогава вече е позволено и за всички останали клиенти.
Направленията за PCR още не са уточнени, стана още ясно от думите на министъра.
Още: "Безплатен PCR тест от личния лекар - ето как ще става"
"Трети пореден ден с рекорден брой оздравели от COVID-19 у нас"