„Вече сме в края на кризата с коронавируса в България, но ще продължава да има единични случаи поне още месец“.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Това съобщи полк. доц. Георги Попов – началник на Клиниката по инфекциозна болница във Военно-медицинска академия пред bTV.
Според него никой не е предполагал, че епидемията ще достигне в Европа в този мащаб. Въпреки това, медиците у нас са започнали да се подготвят и да се презапасяват със защитни маски още преди да има случаи в България.
В момента във ВМА има 5 болни, като само 1 в интензивното отделение. Очаква се до края на седмицата петимата да бъдат изписани. Цифрите са изключително малко в сравнение с тези от преди месец, когато са били по 28- 30 случая.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Георги Попов разказа и са 92-годишният дядо Тодор, който е дал положителна проба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Зет му, който е лекар, първоначално е отказал възрастният мъж да постъпи в болница, тъй като състоянието му е било стабилно, но медиците са настояли и Тодор бил настанен във ВМА. Към днешна дата той е абсолютно здрав и активен.
„Най-голямото предизвикателство беше с колегите, които бяха болни от коронавирус. Те сами си назначават терапия, изследвания и е трудно да се угоди. Някои не се съгласяваха с нас, търсиха съвети от други лекари и т.н.“, коментира Попов в ефира на БТВ.
Въпреки това според него у нас сме успели да запазил здравето на лекарите, като Попов даде пример с болницата „Сан Матео“ в Павиа, където са се разболели 200 лекари.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Още в средата на януари с ген.Мутафчийски обсъждахме възможността този вирус да стигне и нашата страна, посочи доцентът.
Той разясни и различните видове лечение на COVID - 19. Хидроксихлорохинът има ефекта на махалото при нас, започна възхваляване, сега сме в другия край – абсолютно отричане, аз съм на мнение че истината е по средата, каза още Попов.
Категорични увреждания не сме наблюдавани, но при първият ни пациент имаше данни за отлeпване на ретината, каза медикът.
При лечението с кръвна плазма, най-важно е преливанията да са в точния момент, когато пациентът не е критичен, тогава резултатите са много добри, във ВМА са направени 7 преливания на кръвна плазма с положителен ефект върху болния, разясни още доц.Попов.