Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Георги Чернев: ЕМА позволява минимални дози карциногени в лекарства за кръвно?!

09 юли 2021, 14:00 часа • 20886 прочитания

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) определи минимални количества нитрозамини, които може да са част от състава на лекарствата за кръвно известни с наименованието "сартани" (ангиотензин рецепторни блокери). Това става ясно от официално съобщение на EMA.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Според съобщението, вече ще следи за количеството на нитрозамини не само в активната съставка на съответното лекарство, но и като цяло в лекарството. Освен това – до 26 септември, 2022 година ще се прави анализ и ще има доклад за производствения процес и риска от формиране на нитрозамини при направата на сартани. Идеята е да бъде намален колкото се може повече рискът от образуване на нитрозамини.

Нитрозамините са химични съединения, които се получават при взаимодействие на нитрити с амини. Нитрозамините се появяват при определени условия – например висока температура (определени видове готвене), висока киселинност (в стомаха има такива условия). При взаимодействие на нитрити от храната с амини в стомаха, така че да се получи съединение, се увеличава рискът от рак на стомаха. Освен това, цигареният дим съдържа N-нитрозодиметиламин.

Actualno.com се свърза с дерматолога проф. д-р Георги Чернев, един от най-добрите специалисти в България що се отнася до рака на кожата. В поредицата от материали и интервюта проф. Чернев коментира темата с канцерогенния ефект на сартаните, а освен това той и негови колеги имат редица публикации в специализирани научни чуждестранни източници по въпроса (ТУК, ТУК, ТУК, ТУК, ТУК и ТУК). Преди време той говори пред Actualno.com с имена на производители и лекарствата им, за които е подал сигнали в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) – ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК! Оказа се, че професорът вече е публикувал своеобразно интервю в своя личен профил във Фейсбук по темата.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Проф. Чернев е категоричен, че "на практика ЕМА потвърждава наличието на нитрозамини в лекарства за кръвно и същевременно се стреми да намали тази наличност като концентрация или ежедневен прием! Няма как да поставяш лимити на нещо, което не е установено или чиято концентрация не е повишена! Това е един вид самопризнание за проспан или занижен лекарствен контрол за период от минимум 11 години назад във времето”. Защо 11 години назад – защото преди 11 година Lancet Oncology има публикация по темата.

"Трудно е да кажа дали данните и решенията на ЕМА са обезпокоителни, тъй като завесата на задкулисието в лекарствения бизнес все пак се оказва за момента леко повдигната! Но само леко! Това обаче дава повод за сериозни анализи. Това решение на ЕМА е важно движение, но не е все още “изцяло пълноценно в правилната посока”, въпреки че може да бъде определено като опит за разкриване на част от истината! Но по принудителен начин и вследствие на натиска на базата на научните публикации и данни!”, коментира още професорът.

"Европейската лекарствена политика позволяваше и позволява и до момента произведени в Индия и Китай активни съставки да бъдат обозначавани като произведени в Европа, стига те да са опаковани на нейната територия! Тази привилегированост или "балон, вървящ към спукване", вече започва да се спуква! Търсят се доводи грешните политики да бъдат оправдани и отчасти коригирани, но не и елиминирани! Именно това беше и в основата на нашите анализи и констатации на базата на клиничните ни проследявания - обявихме около "20 европейски фирми", които произвеждат сартани, след приложението на които се развиват ракови форми и в частност меланоми и епителиални кожни тумори! Протективно поведение, което лъсна и беше разобличено! В момента се търсят спасителни варианти, за да не паднат печалбите на големите фармацевтични компании!", категоричен е проф. Чернев.

Дерматологът коментира и, че в момента съществува дебат какво значи допустима доза нитрозамини. Той напомни, че доскоро ЕМА изтегляше всички партиди, за които се счита, че са замърсени – такъв случай имаше и в България, от 6 юли, 2018 година (ТУК), като след това, на 18 септември бяха освободени партиди валсартан, след като ИАЛ съобщи, че в производството на активното им вещество не е участвал определен китайски производител, заради който беше взето първоначалното решение за блокиране на партидите.

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

"Сега уж замърсените партиди не били достатъчно замърсени? Или има възможност сартаните да бъдат замърсени действително, но когато това замърсяване с карциногени/ нитрозамини е минимално, те могат да се приемат?! Звучи някак невероятно? Така е и с арсена…ако дозата е ниска, може да се приема години! Отравянето би могло да е бавно и хронично, но на практика остава налично!

Важно е обществото да е информирано за потенциалния риск и да има възможност за избор! С парафирането на минимално допустими дози за нитрозамините например, този проблем ще бъде донякъде законово целесъобразно обоснован и заметен, както и в известна степен фирмите и контролните органи биха били защитени от последвали съдебни искове! Но тази защита важи за бъдещи, а не отминали периоди!", казва проф. Чернев.

"До миналата година контролните органи в лицето на ЕМА постулираха, че съдържащите нитрозамини партиди от лекарства за кръвно трябва неминуемо да бъдат отстранени от лекарствения пазар! Аналогично на действията на FDA (Американската агенция по храните и лекарствата)! Самите ние обаче усетихме леко забавяне на правилните решения! Това имаше и своята причина , както се вижда - създаването на лимити за допустими дози за различните нитрозамини в лекарствата за кръвно! Вината за замърсяването се прехвърляше само и основно на генериците от Китай и Индия! Нашите клинични наблюдения през годините не потвърдиха тези данни и ние споделихме още в нашите първи научни международни публикации становището, че независимо дали съответните медикаменти са генерици или оригинали, сартаните генерират ракови форми! Именно тогава дойде и идеята, че свързващото звено са точно нитрозамините", посочва професорът.

Проф. Чернев смята и за възможно да е имало секретни проверки на регулаторните органи относно нитрозамините и на тяхна база сега има разрешение за минимално допустима концентрация. За пореден път той поставя и въпросът кой носи отговорност, ако действително заради прием на дадено лекарство пациент развие форма на рак и почине.

"Интересно е да се даде отговор на въпроса: "Ами след като до момента всички други производители на сартани (без Индия и Китай) не са съдържали нитрозамини (по данни с EMA/ FDA контролни органи), сега, след това разрешение за минимално допустими дози, нека бъдат обявени резултатите от проверките за наличност или не на нитрозамини? Не виждам нищо притеснително в това! Но не се случва?!", обяснява проф. Чернев.

Какво още споделя проф. Чернев – НАУЧЕТЕ В ЛИЧНИЯ МУ ФЕЙСБУК ПРОФИЛ!

Още: Лъже ли държавата относно сигнали за рак на кожата заради лекарства срещу хипертония?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес