„Коронавирусът е отдавна познат за медицинските специалисти, но не и точно този щам. В случая ние бяхме изненадани от това, че той е силно патогенен, много лесно се предава – има силна инфекциозност и трансмисивност“. Това обяви пред Нова телевизия вирусологът проф. Радка Аргирова.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
„Вирусът мълчи, но не забравя. Само от нас зависи колко бързо ще свърши тази ситуация. Трябва да се спазва дистанция и да стоим вкъщи“, заяви проф. Аргирова. Според нея пикът на заболяването все още не е достигнат. Специалистът изрази надежда, че със затоплянето на времето, вирусът ще отшуми.
„Много важно е да се дезинфекцират редовно всички повърхности. При температури под 56 градуса и гладки повърхности може до 24 часа да престои. Затова се обръщам към всички – металните, стъклени и пластмасови повърхности трябва да бъдат редовно почиствани и да се ползват ръкавици“, допълни тя.
Запитана за информациите, че при някои пациенти се е стигнало до повторна инфекция, проф. Аргирова заяви, че към момента няма окончателен отговор. „Аз съм сигурна, че първата диагноза не е вярна. В резултат на инфекцията се образуват антитела и те имат трайност, така че след доказано заразяване, вероятно минимум година ще сме запазени от повторна инфекция“, заяви тя.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Проф. Аргирова развенча като мит информацията, че пиенето на гореща вода опазва от инфекция. „Витамини помагат, но това не е директна борба със самия вирус, те укрепват имунитета и са препоръчителни. Пролетта са важни, а да не забравяме, че наскоро имаше и грипна вълна“, допълни тя. Специалистът препоръча да сее взимат витамини А, Е и Д.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
На въпрос дали лекарствата срещу ХИВ помагат, тя отговори, че те са строго насочени директно срещу определени компоненти на вируса, като от тях никой не фигурира в COVID 19. „Има обаче няколко ензима и на това се базира идеята. Тъй като липсва каквото и да е специфично лечение, се пробва и някои ги закупуват за лечение. Трябва да има определено проучване, което да е точно, защото някои от тези медикаменти могат да бъдат много полезни, но не всички“, категорична бе тя, като изрази увереност, че някои от медикаментите за Хепатит С могат да помогнат.
Проф. Аргирова заяви, че маски трябва да се носят от хора, които са хремави, и от медицински лица, които обслужват човек, за който има съмнение, че е заразен. Запитана за протеста на лекарите от столичната Втора градска, тя заяви, че всяка болница може да работи с инфекциозно болни, но за целта трябва да бъдат осигурени нужните условия.