Ще си позволя да кажа, че все още се ориентирам. Заварих доста неща, които трябва да бъдат променени и в административната процедура, правилника и в комуникацията с родители и партньори, с Общественият съвет. Трябва да бъдат направени помени във всеки едни процес от подаването на заявлението до решението. Нужни са промени в сроковете. Това заяви новият председател на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Тя сподели, че „разглеждайки всички досиета, ако не са окомплектовани напълно, в по-голямата част от тях трябва да се добавят определени документи.
По думите ѝ пред БНТ са нужни повече служители: „Във Фонда няма длъжност, която да изпълнява административно-стопанските дейности, поне още двама експерти са необходими, за да бъде оптимизиран процесът."
Относно информационната система Троева обясни, че това е една тема, която ще бъде решена: „Родителите трябва да виждат какви документи са необходими, а не да четат правилници. Винаги могат да се консултират с нас."
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Според нея освобождаването на частните лечебни заведения да сключват договори за обществените поръчки води до забавяне на лечението на децата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Относно съществуването на Обществения съвет, Троева заяви: „Позволявам си да кажа, че тези съмнения не съм ги предизвиквала аз. Общественият съвет взима своите решения въз основа на медицинските решения и той има разбиране за това и ние имаме разбиране за това. От моя страна Общественият съвет може да вижда само един партньор.“
Според нея: „Най-голямата пречка е в структурирането на цялата процедура от самото начало до самото решение. Необходима е експедитивност, оптимизиране и аз се боря за това от първия ден."
От своя страна Ана Илиева от Българска асоциация за защита на пациентите напомни, че „гражданската квота във Фонда за лечение на деца са осем души, а представителите на държава са девет: „Ние не може да обърнем вота. Дори трябва да има промени в тази насока.“
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати