"Горещата линия за пациенти с хронични заболявания не е отворена случайно. Това се случи след консултации с дружества, които ни алармираха, че има проблеми. СЗО също алармира, че основната група жертви ще бъдат хората с придружаващи заболявания". Това заяви в ефира на предаването "Плюс-Минус" но Нова телевизия д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Вчера беше пусната официално гореща линия с информация за хората с хронични заболявания относно COVID-19. На номер 0800 14 515 тези пациенти имат възможност да получат информация от специалисти в ендокринологията, кардиологията, онкологията и инфекциозните болести, както и да се свържат психолог, с когото да обсъдят тревожността или притесненията си в извънредната ситуация.
"Само от днешния ден има над 600 обаждания към специалистите. Хората звънят с всякакви въпроси, но най-вече защото не могат да се свържат с личните си лекари. Попаднахме на много тежки и различни казуси", сподели д-р Хасърджиев. Според него основният проблем е, че в момента няма възможност за дистанционен обмен на документи.
"Налага се пациентът да ходи в големия град, в болниците. Една пациентка, която живее в провинциален град, е споделила, че трябвало да мине през пет КПП-та, за да стигне до онкоцентъра, в който се лекува, за да й кажат, че няма лекарство за нейния вид рак. Върнали са я за понеделник. Тя е можело да се консултира по телефона дали това лекарство го има и дали въобще да се разхожда", обяви специалистът. Според него единственият начин в България да започнат поетапно да отпадат мерките е като защитим тези, които ще дадат най-големите жертви. Той смята, че системата ни още не е готова, но се надявам по време на епидемията да се направи всичко възможно.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница