Три граждански организации, работещи в сферата на защитата на правата на хората с увреждания, поискаха среща с министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по повод на въвежданите мерки за борба с разпространението на COVID-19. Това са Общност Мостове, Гражданска инициатива "Екип Лайкучка" и Българският хелзинкски комитет (БХК).
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
В писмото си до министъра от организациите посочват, че министерството въвежда противоепидемични мерки без да отчита особеното положение на хората с увреждания и без да предвижда специални мерки за тях. Поради това обстоятелство, подчертават организациите, мерките са много по-тежки за хората с увреждания и техните близки, отколкото за останалите хора. Те посочват, че дори без ограничителните мерки тези хора нямат осигурен достъп до по-голямата част от публичните пространства, обекти и институции, но въвеждането на мерките без специални разпоредби за хората с увреждания влошава това положение допълнително.
"В периода март – април 2020 г., когато бяха наложени някои ограничения в придвижването, много от лицата с ментални проблеми бяха доведени до тежък регрес в състоянието им, тъй като не беше припозната и осмислена специфичната им нужда от физическа активност и достъпна среда, както и обективната невъзможност някои от тях да носят лицеви маски“, пишат организациите в писмото си.
"Освен влошаване на обективното състояние на дадения човек, това води и до цялостно влошаване на благосъстоянието на неговото семейство, поради необходимостта от допълнителни грижи и разходи, които нерядко са непосилни", допълват те и настояват, предвид очевидните изгледи от въвеждането на още такива мерки през следващите месеци, да обсъдят с министъра възможностите за разрешаване на този проблем.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
"Неотчитането на факта, че някои групи, обединени по защитени от закона признаци, са в по-уязвимо положение от други, е непряка дискриминация", заяви Красимир Кънев, председател на Българския хелзинкски комитет. "Българските институции рядко вземат това предвид, когато изготвят политиките си и това е проблем, който трябва да обсъдим с тях", допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер