Кандидат-депутати дебатираха проблемите в здравеопазването и се обединиха около тезите, че в сектора има много проблеми, които трябва да бъдат решавани.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Те дискутираха темите за финансирането на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), смисъла на клиничните пътеки, работата на Фонда за лечение на деца, промяната на цялостния модел в здравеопазването и липсата на болници и лекари в цели райони на страната в ефира на БНТ.
Според Десислав Тасков от БСП ние в момента нямаме ясни ангажименти не само към здравеопазването на децата, а към цялото здравеопазване.
Лидерът на "Воля" Веселин Марешки смята, че има тотален срив на здравеопазването, тотален срив на доверието в лекарите в системата. Партиите от статуквото са виновни за тази изходна позиция в здравеопазването, отбеляза той.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
По думите на Георги Кючуков от коалиция "АБВ - "Движение 21" проблемът чисто медицински е един: в нашата страна нямаме опит с трансплантация на деца. Последната трансплантация на деца, която аз знам, е от 2013 г. От друга страна, ние трябва да направим така, че хората да остават да се лекуват тук и да са сигурни в своето лечение, смята той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Николай Минков от коалиция на Недоволните коментира, че системата на здравеопазване е тотално обърната. Тя не е разработена да служи на интереса на българския пациент и лекар. Тя е обърната с лицето към чиновника. Чиновниците от системата на здравеопазването ориентират системата към собствения си интерес. Системата е достатъчно финансирана, но моделът е тотално сгрешен, смята Минков.
Според Минчо Христов от партия "Възраждане", докато депутати и министри се чудят какво да откраднат от Здравната каса, докато има правителствена болница, докато политическите партии са излапали половин милиард лева с политическата субсидия, а тя трябва да отиде за здравеопазване - там ще се коренят проблемите.
По думите на Нигяр Джафер от ДПС от политизирането точно в сферата на здравеопазването проблемите се задълбочиха. В системата са необходими непопулярни мерки. Ние трябва да върнем доверието в системата. Трябва да се търсят прагматични решения. Здравната каса всяка година генерира дефицит от 200 - 300 млн. Има цели райони, в които няма достъп до здравеопазване. Общински болници фалираха, коментира тя.
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Христо Деянов от коалиция "Обединени патриоти" смята, че профилактиката, първичната и вторичната - това е една от важните политики в здравеопазването. Важно е и пациентът също да е отговорен за своето здраве, а не да чака само системата да го лекува. Трябва да има консенсус в следващия парламент за реформа в здравната система. Да бъде ясно по какъв алгоритъм ще се работи, отбеляза Деянов.
Според Ваньо Шарков от коалиция "Реформаторски блок - Глас народен" българската здравноосигурителна система е солидарна. Клиничните пътеки имат алгоритъм за лечение. Ние трябва да сме достигнали до нивото НЗОК да изпълнява своите задължежния към българските граждани. Първата стъпка, която трябва да бъде направена, е да се премахне търговският статут на лечебните заведения, коментира още той.
А междувременно повечето от кандидат-депутатите в дебата по тема "Здравеопазване" се обединиха около тезата, че болниците не трябва да бъдат търговски дружества.