Експерти по съдебна медицина и интернет сигурност обединяват сили за разработване на софтуер, който засича хакерски атаки срещу пейсмейкъри. Те смятат, че терористите биха могли да атакуват електронни импланти, за да убиват мишените си.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Американското министерство на вътрешните работи в момента разследва над 20 медицински устройства, в които може да e имало чуждо проникване. В списъка на уязвимите технологии експертите поставят и дефибрилаторите, интравенозните помпи, скенерите и болничните мрежи, пише британският в. Telegraph.
Судзит Шеной - специалист по компютърна сигурност в Тълския Университета в Оклахома, посочва, че “проблемът е, че съществува начин за достъп до тези много малки, прости устройства и за промяна на настройките им”. По думите му производителите на медицински апарати не работят сериозно за защита срещу такъв риск, информира агенция "Фокус".
За да разработят защитен софтуер, експертите проучват какво може да доведе до фатален край при пациент с имплантирано електронно устройство.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
През последното десетилетие сме свидетели на вълна от нови малки устройства, които помагат за справяне с различни здравословни проблеми - от регулиране на биенето на сърцето до контролиране на тежки форми на диабет. Безжичното свързване на устройствата с компютри, смартфони и таблети дава възможност на лекарите да събират важни данни. Това обаче оставя отворена врата за евентуална атака. До момента няма регистрирани случаи на смърт вследствие на хакерска атака от такъв тип, но без софтуер за засичането им те няма как да бъдат открити.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства