Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт посочи колко често може да има очаквани странични реакции от ваксината на AstraZeneca

23 февруари 2021, 07:57 часа • 15357 прочитания

От 20 до 30 души при 100 ваксинирани срещу коронавирус може да очакват главоболие, температура или втрисане като странични ефекти. Обикновено в рамките от 6 до 12 часа става ясно каква е реакцията и дали има. Това заяви д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория към Университета в Берн, коментирайки векторната ваксина на AstraZeneca. Той уточни, че възможността да има странична реакция е по-висока от тази при противогрипните ваксини.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

Фактът, че има странични реакции, показва, че имунната ни система реагира адекватна. Ако нямате странични реакции, не се притеснявайте, че ваксината "не ви хваща" – просто е малко по-спокойна, уточни Илиев пред Нова телевизия.

Той не се ангажира да коментира дали е 100% вярно, че при векторната ваксина странични реакции има при първа доза, а при РНК ваксините – при втора. И увери, че новите данни за възрастните, ваксинирани с ваксината на AstraZeneca, идващи от Великобритания, показват чудесна поносимост и ефективност и от хора на повече години.

Д-р Илиев повтори това, което казаха много лекари преди него – не можеш да се заразиш с COVID-19 от поставяне на ваксина срещу коронавирус.

Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София

Още: Проф. Андрей Чобанов: Наркотиците действат най-вече на състоянието на личността и се стига до пълен упадък

При много редки и тежки автоимунни заболявания, които застрашават живота, не бива да се слага ваксина срещу коронавирус. А онкоболните пациенти може и "да не ги хване", защото приемат лекарства, които потискат имунната система.

Д-р Илиев напомни, че още в рамките на първата седмица след поставяне на първа доза ваксина срещу коронавирус започваме да изграждаме сносен имунитет. Той посочи, че това се отнася за РНК ваксините и уточни, че "може да се предположи", че при векторните ваксини става по-бавно, но още няма категорични научни данни. При температура над 38 градуса е хубаво да изчакате, а не да се ваксинирате.

"Изчакайте, преди да свалите маската. За векторните ваксини засега знаем, че намаляват с 50% риска да предадете вирус, но не го елиминират напълно", завърши д-р Илиев. Той е категоричен е и за друго – не може да се ограничават хора, защото не са се ваксинирали. Това може да се прави само за критични структури, от които зависи съществуването на държавата.

Още: Новите случаи на COVID-19 наближиха 2000, ръст и в процента на положителните тестове

Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо

Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес