"Нека не разглеждаме страдащия от шизофрения като екзотично животно, което е избягало от зоопарка." Това каза в интервю за Радио "Фокус" – Варна ръководителят на Катедрата по психиатрия и клинична психология към Медицински университет – Варна и началник на специализирана Клиника в УМБАЛ "Св. Марина", проф. д-р Христо Кожухаров във връзка с отношението на обществото към хората, страдащи от тази болест. На въпроса какво трябва да направи човек, ако види някой със симптоми на шизофрения на улицата, професорът посъветва да се потърси помощ от компетентните институции, за да може да се осигури правилното лечение и грижа за човека.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Това са болни хора, както са болни хората, които имат физически заболявания. Ако пациентът е опасен с поведението си за околните, примерно, ако вследствие на гласовете, вследствие на налудностите, които има, предприемe някакво защитно или нападателно поведение, тогава трябва да се уведоми прокуратурата. Но ако пациентът просто е откъснат в мислите си, несъответен, но непречещ на другите, ако познава близките му или районна психиатрична служба, психолози, социални работници, трябва да установят контакт с него, за да могат да му помогнат", посочи проф. д-р Кожухаров. Той обясни, че обществото трябва да разбере факта, че състоянието на тези хора е сериозно, те нямат връзка с реалността и в повечето случаи не осъзнават, че имат някакъв проблем. За да може да бъде правилно разбрано състоянието на болните от шизофрения, професорът каза, че трябва да бъдат разбрани симптомите, които те проявяват.
"Най-честите симптоми, които се срещат, това са така наречените положителни или позитивни симптоми т.е. появява се нещо със знак плюс. Нещо, която по принцип липсва в мисленето – появяват се налудности. Това са погрешни вярвания, които не са в съответствие нито с културалната среда на отделния индивид, нито с интелигентността му. И характерно е, че тези налудности не могат да бъдат разколебани чрез предлагане на логически доводи", каза още специалистът.
По думите му, най-често подобни налудности са чувство за преследване, за отношение, за въздействие, за узнаване на мисли, за предаване на мисли и др. Професорът допълни, че пациентите могат да имат халюцинации, като те могат да бъдат визуални, слухови, обонятелни, вкусови или тактилни такива. Страдащите от болестта могат да чуват гласове, които им заповядват да извършват нещо или коментират върху това, което се случва около дадения човек. Проф. Кожухаров обясни, че друг тип симптоми при болните от шизофрения са негативните такива т.е. отпадат неща, които трябва да присъстват в нормалната психическа дейност на човек.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Примерно, пациентите са социално оттеглени, отдръпват се от социалните си дейности, спират да общуват с приятели и колеги, стават по-затворени в себе си, без да търсят социални контакти с другите. И важното е, че това не им пречи. Емоциите може да се притъпят – да не могат да ги изразят емоционално. Да има обратни емоции, когато говорят за нещо тъжно, да се смеят или обратното", съобщи психотерапевтът. Според него, големият проблем при това заболяване е, че част от пациентите не осъзнават състоянието си и не търсят активно помощ, защото не смятат, че имат нужда от такава. Професорът допълни, че в такива случаи е важна ролята на техните близки и на обществото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански