"Самият коронавирус не се е променил значително, но се е променил нашият имунен отговор". Това заяви пулмологът доц. д-р Александър Симидчиев в студиото на "Още от деня" по БНТ. Според него медицината вече е по-подготвена да лекува болните от COVID-19.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
“Апаратната вентилация, например, която началото беше причина за смъртни случаи, вече се прилага много по-рядко и се отлага максимално“, категоричен е специалистът. “Увеличената бройка на заразени с COVID-19 се дължи на това, че бяха свързани много малки социални мрежи в една голяма социална мрежа – това са учениците, заради тях вирусът се разпространява по-лесно в общността“ каза още д-р Симидчиев.
"Колкото по-малко се носят предпазни средства, толкова по-лесно се пренася от един човек на друг. С повече заразени трябва да седим по-далеч един от друг", каза още той. "Маските нямат странични ефекти, които циркулират от Facebook, с тях има намаление с 35% на заразяването. Българин, който работи в университет в Канада направи тест, който показва, че с маски може да има 1/3 от случаите по-малко", добави д-р Симидчиев.
"Нямаме още една цяла година опит с този вирус зад гърба си. Вирусът заразява, това, което е различно е поведението на хората. Ако хората променят поведението си, кривата може да слезе надолу", каза още той. "Приличаме си с Щатите, кривата върви нагоре. Западна Европа е различна от Източна Европа", каза д-р Симидчиев.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
"Променен е нашият имунен отговор към вируса. Много значим е ефекта, че се научихме как да го лекуваме по-добре. Надявам се да се въведат и в България скоро тестове, с които да се реши дали е коронавирус или грипен вирус", добави той. "Не бива да се стига до ограничение на различни групи по възрасти, това е възрастова дискриминация. Ние трябва да пазим възрастните хора, не да ги ограничаваме. Има дигитални средства за управление на пандемични процеси, хората могат да се пазят също сами. Противогрипната ваксина ще извади един от играчите. Това ще улесни здравната ни система", каза още пулмологът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
"При грипа по-често се срещат болките в мускулите, при COVID е характерна загубата на обоняние, Това да се наблюдаваме и когато се чувстваме неразположени да си премерим температурата, това са неща, които ни насочват да си останем вкъщи. В началото е добре да потърсим лекар по телефона", каза още той. “При Тръмп бяха приложение няколко неща, едното от които беше експериментален медикамент. За мен това беше неморално. Пасивното слагане на антитела помага човек да се излекува по-бързо, това се прилага и у нас", добави д-р Симидчиев.