„Най-вероятно няма да разберем причините за оставката на началника на СРЗИ д-р Данчо Пенчев, но това, което се направи няколко дена по-рано от министерство на здравеопазването - да се изиска всички болници да разкрият Covid отделения породи голямо напрежение“ , това каза пред БНР д-р Димитър Петров, бивш подуправител на НЗОК:
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
„Скоро ще стане ясно какво ще произтече от тази заповед на министъра на здравеопазването. В една онкология може да се разкрие такова оотделение, но само за онкоболни, които са дали положителен резултат и те да се лекуват за двете заболявания. Но в такива болници да се приемат всякакви болни с коронавирус е абсурд.“
По думите на д-р Петров вторият момент е, че в специализираните очни, ортопедични болници няма как да се разкрият такива отделения – там няма такива специалисти.
„Имаме общо над 50 хиляди легла, но въпросът е как те са обезпечени със специалисти. Това с Covid отеленията може да стане само в многопрофилните болници, но и тук проблемът идва с недостига на сестрите и лекарите.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
В София трябва да се определят няколко болници с Covid отделения, където имат опит в лечението на коронавируса – останалите могат да помагат с персонал, който да се командирова към тези определени болници.“ Това посочи още д-р Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
„Очевидно няма да стане само в „Пирогов“ да се лекуват болните, трябва да има отделения в големите многопрофилни болници, включително частните, могат от областните санаториални специализирани болници да се включат – но те да се обезпечат финансово и кадрово".
Д-р Петров посочи също, че болници, които нямат профила да лекуват Covid-19 стават уязвими, ако се случи нещо с пациент с коронавирус и близките могат да съдят болницата за некомпетентност.
"А и как НЗОК ще финансира тези болници, които нямат пътеки за коронавирус?"
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Петров обърва внимание, че това, което в момента се дава е жълти стотинки за това лечение и това финансиране не трябва да минава само през НЗОК, ако това е пандемия, трябва да започне да се финансира директно през държавата“ – заяви още д-р Димитър Петров.
По думите на д-р Петров в помощ на лечението на коронавируса трябва да се вклюват само стажант-лекари.
Петров се обяви против спирането на плановата дейност.
"Болниците не са развъдник на коронавируса, за да се спира лечението на останалите пациенти..."