Не трябва да изпадаме нито в паника, нито в непукизъм, заяви в предаването "Панорама" на БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
По думите му най-големият проблем в ситуацията с коронавируса е информацията. Той смята, че ако има достатъчно информация за ползата от носенето на маски, ако има специална кампания, например, хората ще знаят защо те са важни. "Помня кампанията за СПИН преди време. Тогава имаше хора, които не вярваха, че презеварвативите предпазват от СПИН, защото вирусът можел да мине през латекса. Същото е и сега с маските", каза лекарят. По думите му трябва да се вярва на научни изследвания и публикации, а не само на мнения от специалисти. Той цитира проучване, поръчано от канадското правителство. То показало, че маските намаляват риска от заразяване с 20 до 40%.
"Маските ни пазят като общество. Те не са просто предпазно средство, а символ на обществена отговорност", посочи д-р Симидчиев.
Според него маските на открито са важни, само когато няма възможност за необходимата дистанция.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
"Вирусът променя социалните отношения. Здравните работници са отдадени на работата си, рискуват не само себе си, но и семействата си, защото този вирус не прощава", подчерта пулмологът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Според него в последно време все повече се спазват мерките за дезинфекция, специално облекло и защитни средства в РЗИ и болниците.
"Можем без някои неща, които не са критично необходими за обществото - дискотели и заведения със силна музика, където хората са без маски. Също и на стадиона - можем известно време без тези неща", смята д-р Симидчиев. "Вирусът има една цел - да оцелява, размножавайки се. Понеже сме скупчени с големите градове, това е идеалната среда за него", посочи още той.
На въпрос на кой ден е добре да се прави PCR тест д-р Симидчиев отговори, че той е достатъчно прецизен и може за 2-3 дни да хване дори малки количества.
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите