Спадналата дисциплина сред хората и занемаряването на мерките за дистанция и дезинфекция са сред основните причини за увеличеното разпространение накоронавируса.Това заяви пред БНР д-р Румен Хичев, ръководител на група в кризисния щаб за коронавируса в Министерството на здравеопазването на САЩ.
Още: Перник остана без родилно отделение
Още: Как да се пазим от кърлежи и комари? Съветите от проф. Кантарджиев
"Отвориха се мачове и заведения хората помислиха, че е отминала заплахата", добави той.
По думите му другата причина е че както в България, така и в Европа и САЩ се е разпространило това зле информирано разбиране, че стадният имунитет ще ни помогне.
"Изненадам съм от въвеждането на задължително носене маски на откирто, има по-рискови места. Не е само дистанцията - климатизация, филтрация, вентилация - не съм видял нито едно заведение, което да отговаря на изискванията, защото не е възможно", каза още д-р Хичев. Според него заведенията, в които се сервира алкохол, както и мачовете, са най-рисковите места.
Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма
Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата
"В баровете хората не спазват дистанция, говорят високо и близо един до друг и всимко това е рисков фактор", смята лекарят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Той не изключи реалната опасност намаляващото доверие в правителството в България да активира противопоставянето на българите на мерките, а това да доведе до усложняване на кризата с разпространението на инфекцията.
Д-р Хичев поясни, че по международните медицински стандарти карантината си остава 14 дни, а изолацията се намалява на 10 дни поради това, че определени научни изследвания са установили, че възможността на вируса да инфектира, след като е заразил даден пациент, продължава средно осем дни.
„Само заедно можем да постигнем успех в борбата срещу коронавируса. Маската не е, за да предпази мен, тя е да предпази този срещу мен, а неговата маска е да предпази мен. Успех можем да постигнем само като общество. Заедно“, категоричен бе д-р Хичев.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу