За всеки здравноосигурен гражданин в България да се въведе лична осигурителна сметка, която да дава подробна информация за това кога е бил и кога не е бил осигуряван, както и какви са били неговите осигуровки.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Идеята е залегнала в законови промени, които са предложени от Националното сдружение на частните болници и Центъра за защита на правата в здравеопазването.
От болничната организация изтъкнаха, че рестрикциите за лечебните заведения продължават и те не са в полза на пациентите, тъй като ограничават достъпа им до здравеопазване. Оттам за пореден път поискаха сметката на здравната каса да бъде изведена извън бюджетната сметка на държавата и парите за здраве да не се разпределят от политиците, предаде Дарик.
"Както ние всички се осигуряваме, когато се направи справка в сайта се вижда, че всеки един е платил за определени месеци или за определени месеци не е платил. Докато за един гражданин, който държавата го осигурява, а те са 4 млн. и половина, когато се отвори, той е здравно осигурен. Но няма разбивка. Ние искаме и за тези граждани да има разбивка и като се отвори да се види държавата точно колко му е внесла всеки месец", обясни председателят на Сдружението на частните болници д-р Николай Болтаджиев.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница