Има много работа, много лекари са изморени, което действително е факт и ние не можем повече да дишаме заради огромните опашки от хора пред кабинетите ни. Правим всичко възможно периодът на сътресение да бъде колкото се може по-кратък. Това заяви зам.-председателят на БЛС Николай Брънзалов пред БНТ.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Брънзалов не е съгласен с твърденията, че има бавен достъп до здравеопазване в България, а имаме най-добрите достъпи до медицинска помощ у нас.
Брънзалов отбеляза, че много от хронично болните хора са се влошили именно поради причината, че не посещават лекарите си. 88% от общопрактикуващите лекари са над 60 години, като има и лични лекари на по 91 години. 3 600 са джипитата в България, като са товарени с допълнителни административни функции. Брънзалов се надява електронното здравеопазване да облекчи общопрактикуващите лекари, отчете зам.-председателят на БЛС.
Брънзалов обясни още, че няма електронен преглед на пациентите при личните лекари, а той ще бъде електронно регистриран, изпратен и съхранен в националната здравноинформационна система и всеки един от пациентите ще може да използва информацията за в бъдеще, ако му потрябва.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Той поясни, че всеки, който има електронен подпис, ще има достъп до електронната регистрация. Електронните рецепти са вече факт, като тяхното издаване става след преглед в кабинет на лекар. Нека пациентите не звънят на лекарите по телефона да им се издава електронна рецепта, без лекарят да си е видял пациенти, призова Брънзалов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
„Написването на електронната рецепта се издава след преглед от лекар. Това трябва да се знае“, подчерта той и добави, че трябва да се промени наредбата, за да се вкара дигитализацията в здравеопазването.
Още: Ръст в броя на новите случаи на коронавирус у нас за денонощие