Не съм изненадан от смяната ми. Това заяви д-р Атанас Атанасов, който беше сменен като ръководител на Александровска болница. И уточни, че натрупаните 24 млн. лв. дългове били всъщност плащания по фактури, които са осчетоводени за определен период. За този период сме платили два пъти повече дългове и сме го осчетоводили. Има намаляване на темпа на трупане на дългове, каза той пред БНТ.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Няма как с 24 млн. лева да са нараснали просрочията, а с 1 млн. лева да се е увеличил общият дълг за конкретния период. Не знам как да си го обясня – очевидно живеем във времена, в които хора, облечени във власт, се опитват да си играят със съдбите и хора на институции, само защото могат, подчерта лекарят.
От 2013 година насам всяка година Александровска болница работи на загуба. От началото на лятото задълженията бяха 69 млн. лева, но към момента темпът на нарастване на тези просрочия е намален заради наложените от нас мерки. 14 клиники от 27 вече имат положителен финансов резултат, твърди лекарят, визирайки периода от март насам.
Д-р Атанасов каза и, че предложил да се изтегли заем, но здравното министерство не одобрило и вместо това прехвърлило нещата към държавен заем. Това е въпросният заем от 35 лв. - само че 7 от 39 кредитори са отказали да подпишат споразумение да не търсят лихвите по дължимите просрочия, а държавата (управлението на Кирил Петков) искала всички кредитори да подпишат. Затова било предложено да се направи компромис. "Дай Боже този заем да бъде отпуснат и следващият изпълнителен директор да може да се разплати", каза д-р Атанасов.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански