Чаша прясно изцеден сок от достъпен корен зеленчук непременно трябва да бъде включена в диетата на пациентите с високо кръвно, съобщава д-р Валентина Сорокина.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Сок от цвекло за сваляне на кръвното
"Оказва се, че редовно приеманият сок от цвекло намалява кръвното налягане в рамките на 24 часа, което е потвърдено от проучване. Този ефект се постига не просто сок от цвекло, а сок от цвекло с нитрати. Групата, приемаща сок от цвекло с нитрати, показва понижение на систоличното кръвно налягане със 7,7 mmHg след четири седмици и с 8,1 mm след шест седмици, диастолното налягане намалява с 2,4 и 3,8 mmHg", казва експертът.
Измерване на кръвното - грешката, която всички правят
Друг ефект на сока от цвекло е намаляването на артериалната скованост. Лекарят споделя, че това се дължи на свойството на сока да разширява кръвоносните съдове и да подобрява кръвообращението. Като цяло нивото на намаляване на кръвното налягане при приемане на сок от цвекло с нитрати е сравнимо с ефекта на антихипертензивно лекарство в стандартна доза, при условие че кръвното налягане на субектите не е по-високо от 159/99 и няма други хронични заболявания.
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
„Сокът от червено цвекло по принцип е полезен: укрепва имунната система, необходим е за кожата и ноктите, помага за справяне със стреса“, казва руският лекар Валентина Сорокина.
"Но има и противопоказания. Например, прясно изцеденият сок от цвекло трябва да се приема с повишено внимание от граждани, които имат стомашни проблеми, свързани с висока киселинност, уролитиаза или чревни проблеми (хронична диария). Ето защо можете просто да включите повече ястия с цвекло в диетата си - винегрети, салати, борш, особено след като топлинната обработка не унищожава много нитратите", казва още експертът.
Други ползи от цвеклото
Повишава имунитета. Витамините А, С, манган, калций, фосфор в състава му имат положителен ефект върху организма, като му помагат да се бори с вируси и бактерии.
Има противовъзпалителен ефект. Цвеклото съдържа много бетанин, пигмент, който има антиоксидантни свойства и забавя възпалителните процеси. Има положителен ефект и върху черния дроб, като намалява натрупването на мазнини в него.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Нормализира чревната функция. Цвеклото е естествен лаксатив, който стимулира чревните рецептори. Ето защо ще бъде полезно за хора, които страдат от запек.
Помага да отслабнете. Зеленчукът намалява апетита и подпомага храносмилането благодарение на фибрите, които съдържа. Той е нискокалоричен, но ако съдържанието на въглехидрати е важно за вас, тогава имайте предвид, че има доста от тях в кореноплодния зеленчук.
Полезен при анемия. Благодарение на високото съдържание на важни микроелементи, по-специално желязо, бор, манган, зеленчукът стимулира хемопоезата и подобрява кръвообращението.
"Не се тревожете, ако урината и изпражненията ви станат розови, червени или лилави след консумация - растителните пигменти беталаини не винаги се преработват напълно от тялото. Ако няма други симптоми (болка, дискомфорт), тогава няма за какво да се тревожите", казва още специалистът.
Лекар: Яжте го всеки ден, този сезонен зеленчук регулира кръвното и предпазва мозъка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!