Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 31 юли: Лекар: НЕ яжте пъпеша, ако видите това в него, пълен е с нитрати

31 юли 2024, 11:42 часа

Не е никак трудно да разпознаете пъпеша, натъпкан с нитрати. Руският диетолог Елена Соломатина разказва как да направите това. Експертът споделя един отличителен признак на пъпешите, пълни с нитрати и пояснява защо те не трябва да се консумират. 

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Как да разберете, че пъпешът е пълен с нитрати

Както казва диетологът, можете да различите нормалния пъпеш от този, пълен с нитрати, по пулпата му. Ако пъпешът съдържа нитрати, пулпата ще има твърди жилки. В никакъв случай не трябва да ядете такъв пъпеш, предупреждава специалистът.

Диня и пъпеш - разрешено ли е да се ядат при диабет

Според нея нитратите са особено вредни за бременните жени, възрастните хора и хората с хронични заболявания. Както обяснява д-р Соломатина, нитратите се превръщат в нитрити и блокират хемоглобина. В случая тъканите спират да дишат и метаболизмът се нарушава. 

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Полезни свойства на пъпеша

Плодът на пъпеша е много сочен (задържа до 92% вода), съдържа 4,5-20% захари (захароза, глюкоза, фруктоза и други захари), органични (ябълчена, лимонена) киселини, витамини C, B1, B2, PP, Е, каротин, пантатинова и фолиева киселини, пектин, ароматни и други вещества. Ядливата мека част на пъпеша съдържа големи количества соли на желязо, калий и други елементи. Семената са богати и на биологично активни вещества (повече от 25% мазнини, захари, протеини и други съединения).

Фактът, че количеството вода в пъпеша има способността напълно да задоволи необходимия за човешкия организъм воден баланс, също е доказан от науката. Ето защо пъпешът може да се счита за диетичен продукт.

Отвара от семена от пъпеш, меката част на плода и сока от плода се препоръчват за консумация при заболявания на бъбреците и пикочните пътища като диуретик, черния дроб, жлъчните пътища като жлъчегонно средство. Ползите от пъпеша при тези заболявания са големи.

Пъпешът съдържа голямо количество лесно смилаеми захари. Поради това не трябва да се използва от пациенти, които са склонни към наднормено тегло (затлъстяване) и страдащи от захарен диабет. В противен случай състоянието на пациента се влошава. Хората с хранителни алергии също трябва да избягват да ядат пъпеш.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

В допълнение, високото съдържание на каротеноиди в пъпеша помага за предотвратяване и спиране на развитието на туморни процеси. Съдържащият се в пъпеш аденозин антикоагулант активира разграждането на кръвта, предотвратявайки сърдечни и съдови заболявания, тоест инсулт. Калият също така подобрява работата на сърцето и съдовата система, като спира появата на хипертония.

Здравен съвет за деня, 27 юли: Лекар: Яжте динята и пъпеша така, за да НЕ се натровите

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес