Усещането за застояване на храна в гърлото е често срещано явление. Усещането е, че в гърлото или горната част на хранопровода има буца, която не може да бъде преглътната. Неприятният симптом на буца в гърлото се появява както след стресова ситуация, така и внезапно, без видима причина. Какъв всъщност е проблемът и как да го отстраним?
Още: Лекар: За кои хора се препоръчва спането по гръб
Още: Лекар: Какво трябва да бъде храненето при камъни в жлъчката
Усещането, че храната стои в гърлото: възможни причини
Усещането за буца в гърлото невинаги е провокирано от заседнала храна: понякога усещането за чуждо тяло се появява поради хипертрофия на органите, разположени в ларинкса, или по други причини.
Лекар разяснява: Какво да правим, ако ни попадне храна в кривото гърло?
Още: Прекалихте с храната по празниците? Ето как да върнете кръвното и холестерола си в норма
Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система
Подобен симптом в повечето случаи е сигнал за съществуващи заболявания:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- хронична невроза;
- тонзилит;
- ендемична или нодуларна гуша;
Още: Лекар: Винаги слагайте в кафето това за подобряване на метаболизма, здравен съвет за деня, 2 януари
Още: Какво означава компулсивно преяждане и как да се справим с него?
- тумори на ларинкса или хранопровода;
- дисфагия - нарушение на функцията на гълтане.
Не трябва да се пренебрегва и често срещаната дисфункция на стомаха, при която съдържанието му спонтанно се изхвърля обратно в хранопровода. В някои случаи киселините, които достигат до орофаринкса, могат да създадат илюзията за буца в гърлото.
Когато усещането за бучка в гърлото стане редовно, не трябва да отлагате посещението при лекаря.
За да установите основната причина за симптома, ще трябва да посетите няколко специалисти едновременно и да действате по метода на изключването.
Започнете с посещение при гастроентеролог. След като се изследват орофаринксът, хранопроводът и стомахът отвътре, ще стане ясно в какво състояние са храносмилателните органи и доколко добре се справят с функциите си. Ако не се установи заболяване на хранопровода или стомаха, преминете към следващата стъпка.
Какво да правим, ако ни заседне нещо в гърлото?
Посетете ендокринолог и се подложете на ултразвуково изследване на щитовидната жлеза и изследване на хормоните на щитовидната жлеза. Обикновено в този момент става ясно защо храната стои в областта на гърлото след хранене: според статистиката на СЗО повече от 665 милиона души по света страдат от ендемична гуша, която има склонност да притиска областта на гърлото.
Ако ултразвуковото изследване на щитовидната жлеза не разкрие аномалии на органа, отидете на УНГ и се консултирайте: може би имате тонзилит.
Последният етап от диагностицирането е посещение при невролог. Възможно е стресът и хроничните неврози да са източник на проблема.
След установяване на истинската причина е по-лесно да се премахне усещането за буца в гърлото. Специализираният лекар ще предпише лечение на установеното заболяване, а в етапа на ремисия затрудненията при преглъщане ще изчезнат напълно.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.