*Винаги когато дете вдигне температура, майката изпада в истерия и прави всичко възможно, за да я свали - студен душ, кърпи с оцет и всякакви лекарства.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Понижаването на температурата при грип всъщност води до допълнително разпространение на инфекцията и увеличаване на броя на смъртните случаи, заради нарушаването на естествения механизъм на потискане на вируса във всеки отделен организъм.
Това е изводът направен от учени от Master University (Канада), които за първи път провели математическо моделиране на популационния ефект на масовия прием на препарати, понижаващи температурата по време на грипна епидемия.
Изследванията, проведени още през 1970 година, показват, че повишената температура при вирусна инфекция, която е естествена реакция на имунната система, спомага за потискането на възможностите на вируса за разпространение, която намалява при температура повече от 37 градуса.
„Свалянето” на температурата с помощта на парацетамол, ибупрофен, ацетилсалицилова киселина води до увеличаването на скоростта на репликацията на вируса, по-тежко протичане на болестта, а също и до повишаване на заразността на инфекцията за околните. За засилването на последния ефект спомага популярната тенденция, при която болните със „свалена” температура отиват на работа, училище или други обществени места, като така заразяват хората около себе си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
Обобщавайки данните на редица източници, включително и от експерименти с доброволци по време на грипни епидемии в САЩ за първи път бил конструиран математически модел, който позволява да се оцени съвкупният ефект, който оказва приемът на лекарства, понижаващи температурата, на разпространението на вируса в обикновен период и при появата на нов щам, предизвикващ пандемия.
Оказва се, че изкуственото понижаване на температурата на тялото по време на грип води до 1% повече допълнителни случаи на заболявания и 700-1000 повече смъртни случаи в САЩ. Ако се разпространява нов високозаразен щам на грипа, то ефектът от понижаващите температурата средства, повишава броя на новите случаи на заразени с 5%, а броя на смъртните случаи до 2 хиляди.
Затова медиците съветват ако сте болни от грип и сте решили да вземете препарат за понижаване на температурата, помнете, че решението ви може да навреди на други хора и най-добре е да останете у дома.
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи
*Статията не е експертно мнение. Посъветвайте се първо с личния си лекар.
Още интересни новини за наука, психология, отношения и секс четете в сайта sroditeli.com