Симптомите на алергия от храна може да бъдат представени чрез няколко клинични прояви, вариращи от респираторни, стомашно-чревни, кожни до по-тежки реакции.
Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи
Още: Удрят ли ни магнитни бури тази седмица? Разберете как да проверявате за тях и защо ви мъчат
Ето какво ни обяснява д-р Татяна Занин.
Симптомите на алергия от храни се подразделят на леки и тежки. Следните се смятат за по-леки:
- кихане;
Още: Лекар: Всички трябва да ядат тази салата през пролетта
Още: Кои са най-полезните зърнени храни при болно сърце
- влажни очи;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето
- запушен нос и хрема;
- подуване на лицето и очите;
- кожни обриви;
Още: Топ 8 ползи от тиквените семки, които не всеки знае
Още: 5 съвета от лекар за Великден: Как да не навредите на здравето си
- стомашни болки;
- диария.
Тежки симптоми:
- затруднено дишане;
- сърбяща и зачервена кожа;
- хрипове при дишане;
- подуване на устата, очите и носа;
- чувство на запушено гърло;
- повръщане;
- гадене;
- болки в корема;
- повишен сърдечен ритъм;
- световъртеж;
- чувство на отпадналост;
- интензивно изпотяване;
- объркване.
Хранителната алергия твърде често се преценява като неособено опасно заболяване. Симптомите й обаче може да бъдат много тежки, в някои ситуации даже животозастрашаващи. В определени случаи най-малкият контакт с храна, която съдържа алерген, или случайното поглъщане на опасни скрити съставки може да изложи живота на човека на риск поради анафилаксия (сложна алергична реакция). Рискът от сериозни усложнения при хранителна алергия е още по-голям, когато има придружаващи заболявания, като астма, например.
10 начина как да се справим с алергията без лекарства
Еозинофилният езофагит също трябва да се счита за усложнение при хранителна алергия.
Еозинофилният езофагит е заболяване, което се характеризира с голямо количество еозинофили - особен вид клетки с важна роля в отговора на организма спрямо алергични реакции. Те участват в защитата срещу паразити и допринасят за възпалението при алергични фактори. При еозинофилен езофагит еозинофилите причиняват възпаление на хранопровода. Тези възпаления могат да причинят втвърдяване или стесняване на органа, което да доведе до трудно преглъщане или дори запушване на хранопровода.
Въпреки че еозинофили има в стомашно-чревния тракт и на здрави хора, то наличието им в хранопровода е признак на необичайно състояние. Причината е, че докато други клетки може да причинят рефлукс (връщане на храна), паразитни заболявания и чревни възпаления, то еозинофилният езофагит образува голяма концентрация на еозинофили в този орган с всички неблагоприятни последици.
Причината за еозинофилен езофагит при възрастни понастоящем не е установена. При отделни пациенти заболяването може да бъде причинено и от генетични фактори. При някои възрастни фамилната анамнеза за алергични разстройства и еозинофилен езофагит също подкрепя доказателства за наследствена обремененост. Алергични състояния като ринит, астма, екзема или хранителна алергия се установяват или посредством анамнеза, или при положителен тест за алергия - като до 70% от възрастните се констатира еозинофилен езофагит.
Ако сте с такива симптоми, е възможно да имате алергия към влага!
Въпреки, че пациентите, лекувани с елиминационна диета (чрез изключване на някои храни), имат подобрени симптоми, рецидив настъпва, когато отделни храни пак се включат в менюто. Това насочва към схващането, че хранителните алергени имат значение за някои възрастни с еозинофилен езофагит.
За хранителната алергия все още няма специфично лечение или универсално лекарство. След диагностицирането й някои лекарства може да се включат за лечение на симптомите по време на криза. При това е от важно значение да се дадат насоки на индивида и семейството му в случай на нови контакти с рисковата храна.
Лечението на хранителната алергия се провежда, за да се предотврати появата на нови състояния. Поради това насоките трябва да имат писмен вид – с цел алергичният човек да избягва храни, които са в състояние отново да предизвикат алергията.
Най-разумно е следното: пациентът, подложен на лечение, трябва винаги да е наясно с етикетите на обработените хранителни продукти – за да избягва храни, които могат да провокират алергични кризи.
Внимание! Тази статия не е медицинска препоръка или инструкция! Винаги търсете медик-специалист!