Диетата при диабет изисква много строги ограничения – но може ли да присъстват в нея сладки и вкусни плодове като грозде. Този плод може да се консумира дори от диабетици, но в случая те трябва да се съобразят с някои правила.
Грозде в диетата на диабетиците
Диабетиците може да включат вкусния плод в диетата си в ограничени количества. Но ще трябва да се откажат напълно от консумацията му, ако диагнозата им е придружена от следните заболявания:
- панкреатит;
- пептична язва на стомаха или дванадесетопръстника;
- уролитиаза;
- гастрит с повишена киселинност;
Изборът на сорт също е важен. В случая е необходимо да се избягват тъмните сортове. Зелените също не се препоръчват. Най-добрият избор биха били червените сортове: Граф Монте Кристо и Алианс.
Грозде: Какво се случва с холестерола, когато ядете този плод
Диабетиците трябва да консумират единствено узрели плодове. Факт е, че в неузрелите, макар това да изглежда парадоксално, нивото на глюкозата е много по-високо, отколкото в зрелите.
Диабетиците на първо място трябва да обърнат внимание на съдържанието на хлебни единици (XE) в плода. В 100 гр плодове съдържат около 1,25 XE. За сравнение приблизително същото количество XE се съдържа в малка ябълка, 4 кайсии, 20 череши или 1 круша, според изданието The Health Site.
За хората с коментираното заболяване е разрешено да консумират 12 средно големи плодове на ден. Тази норма трябва да бъде разделена на 3 порции и не се препоръчва сладките плодове да се консумират през нощта. По това време на деня организмът вече пренасочва ресурсите към възстановяване на сърцето и черния дроб, а не към работата на стомашно-чревния тракт.
Захарната болест е сериозно заболяване и здравословното състояние на всеки човек е различно. Следователно, по отношение на допустимостта на консумацията на грозде, както и други компоненти на менюто, е необходимо решението да се вземе след консултация с лекар.
Полезни свойства и противопоказания на гроздето
Захарите в този плод са представени главно от фруктоза и глюкоза. Нивото на тяхното съдържание може да варира значително в зависимост от сорта. Съдържанието на захар в плодовете на това растение може лесно да се определи по цвят.
Факт е, че този плод е рекордьор по съдържание на биологично активни вещества с антиоксидантни свойства, които съдействат за:
- укрепване на защитата на клетките от разрушителното действие на свободните радикали;
- ускоряване на процеса на хематопоеза;
- повишаване на чувствителността на организма към инсулин.
В допълнение, коментираният плод е полезн за повечето заболявания, придружаващи коментираното заболяване, защото:
- има положителен ефект върху мозъчната функция;
- укрепва сърдечния мускул;
- има деликатен вазодилатиращ ефект;
- повишава имунитета;
- нормализира въглехидратния метаболизъм;
- насърчава пълното насищане на телесните тъкани с кислород;
- възстановява водно-солевия баланс.
Още: Кое грозде е най-полезно - бяло, червено или черно
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяването се консултирайте с лекар.