През по-студените месеци се препоръчва да се приемат храни, богати на витамин C, тъй като подсилва имунната система и така ни пази от болести. През последните месеци на много места се срещат твърдения, че той също така помага в битката срещу коронавируса. Има обаче много вярвания, свързани с витамин С, толкова широко разпространени, колкото и неверни. Ето някои от онези велики митове, разбулени от списание "Ола":
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
1. Трябва да внимаваме за недостиг на витамин С
Нека започнем с това, което е вярно: Витамин С е основно хранително вещество за нашето тяло: той участва пряко в имунната система, в поддържането на костната плътност, в образуването на колаген в ставите, в усвояването на желязото, в доброто здраве на кожата. Проблемът е, че тялото ни не е в състояние да произвежда само това хранително вещество или да го съхранява, така че трябва да го набавяме с храната. За разлика от това, което се случва например с витамин D, чийто дефицит в нашето население е доста често срещан, ние имаме "повече от достатъчно" нива на витамин С. Здравните препоръки за приема на споменатия витамин варират около 90 mg на ден за мъже и 75 mg за жени. Всъщност трябва да има много значителни ограничения в диетата, за да се стигне до дефицит на този витамин. По този начин диета, богата на пресни храни, особено плодове и зеленчуци, ще ни осигури повече от необходимите нива на витамин С.
2. Колкото повече витамин С, толкова по-добре
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Връзката между витамин С и доброто здраве на имунната система може да ни накара да мислим: колкото повече, толкова по-добре. Грешка. Нищо или почти нищо в излишък не е добро. И тук не сме изправени пред никакво изключение. Поддържането на адекватни нива на витамин С е много полезно, но повишаването им в излишък може дори да има обратен ефект: много пъти може лесно да се елиминира чрез урината, но ако тези нива са твърде високи, това може да доведе до заболявания като диария, гадене, спазми в стомаха... Така че определено не. Приемът на повече витамин С никога няма да бъде синоним на по-голяма полза за тялото ни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
3. Хранителните добавки са наш съюзник за добро здраве
Именно поради всички тези причини, не бива да разбираме добавките с витамин С като големи съюзници на здравето. Говорим, разбира се, като цяло за възрастното и здраво население. Така че, освен ако не е предписано от лекар, забравете за тези добавки както и за "богатите на витамин С" храни, които виждаме на пазарите.
НАУЧЕТЕ ОСТАНАЛИТЕ МИТОВЕ ТУК!