Не само скъпата риба като сьомга се отличава с високо съдържание на ценни хранителни вещества. Скумрията, която е значително по-евтина, е отличен източник на пълноценни протеини и витамини, без които е невъзможно да отслабнете. Дори малко 100-грамово парче от тази риба покрива половината от необходимия ви протеинов прием за деня.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Други ползи от скумрията
В допълнение, скумрията принадлежи към категорията на мазните риби. Богата е на полиненаситени мастни киселини, които подобряват метаболизма и поддържат здравето на сърдечно-съдовата система.
Ендокринолог: В тази риба има най-много йод
Не е за пренебрегване и витамин D, който се съдържа в изобилие в скумрията. Само 100 грама от тази нея набавя на тялото цели 161% от дневната нужда от този витамин. Благодарение на високото си съдържание на протеини и здравословни мазнини, скумрията осигурява дълготрайно усещане за ситост и енергия. Тя е чудесен избор по време на диета, според изданието The Health Site.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Скумрията намалява количеството на канцерогенните вещества в нашите клетки, като по този начин помага в борбата с тежкото заболяване, наречено рак. Регулира хормоналните нива и прави кръвоносните съдове и капилярите по-еластични. Намалява лошия холестерол и кръвното налягане. Предотвратява сърдечни заболявания. Есенциалните мастни киселини в нейния състав правят кръвоносните съдове по-еластични, което значително подобрява притока на кръв. Всеки, който консумира скумрия, е по-малко податлив на инфаркти и коронарна артериална болест. Калцият в нейният състав нормализира сърдечната дейност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Освен това скумрията укрепва имунната система. Само това нейно качество е основателна причина винаги да я имаме на трапезата си, поне два-три пъти седмично. Омега киселините в нейния състав действат като противовъзпалителни средства. Те помагат за справяне с артрита и намаляват риска от сърдечни заболявания и пристъпи. Повишават способността на организма да се бори с инфекциите.
Консумацията на скумрия съдейства за регулиране на метаболизма. Т я помага при артрит, артроза, мигрена. Подобрява паметта и увеличава кръвоснабдяването на мозъка.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Съдържа коензим Q10 - естествен антиоксидант. Той помага за елиминирането на раковите агенти от клетките, увредени по време на заболяването, като по този начин подобрява тяхното здраве и защитава тялото. Омега-3 помагат за предотвратяване на рак на гърдата, дебелото черво и бъбреците. За това допринасят и селенът и витамин В12, които са в изобилие в скумрията.
Веществата, съдържащи се в нея, подобряват паметта, повишават работоспособността, предотвратяват болестта на Алцхаймер и предпазват от депресия.
Не се препоръчва консумацията на скумрия от бременни жени, както и от майки, които кърмят бебетата си. Наличието на живак в нея може да повлияе неблагоприятно на развитието на плода и неговата нервна система.
Още: В тази евтина риба има най-много витамин Д
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!