Един зеленчук, който често се пренебрегва от повечето хора, съдържа голямо колиество калий и фолиева киселина. Учените са установили, че зеленият фасул, поради съдържанието на сапонини, може естествено да понижи нивата на холестерола в тялото и да осигури други ползи за здравето на сърцето, съобщава изданието Parade.
Ползи от зеления фасул за кръвното и холестерола
Изследванията показват, че храни с високо съдържание на сапонин, фитонутриент, намиращ се в зърнени храни, бобови растения, зелен фасул и грах, са полезни, защото могат да помогнат за понижаване на нивата на холестерола. Те също имат противоракови и противовъзпалителни свойства и дори помагат за контролиране на нивата на кръвната захар, съобщава Parade.
Лекар: Това е протеин №1 за сваляне на холестерола, здравен съвет за деня, 9 януари
По-специално, сапонинът помага за улавянето на "лошия" холестерол и жлъчните соли в червата, което предотвратява тяхното усвояване. Това обаче не засяга "добрия" холестерол.
Зеленият фасул също е с ниско съдържание на натрий и мазнини и е добър източник на диетични фибри, като една порция зелен фасул съдържа три грама фибри. Разтворимите фибри помагат за свързването на холестерола в червата, така че да се отделя от тялото, а не да се абсорбира.
Изчислено е, че жените се нуждаят от около 25 грама фибри дневно, а мъжете се нуждаят от около 38 грама на ден, така че яденето на повече зелен фасул може да ви помогне да достигнете тази цифра по-бързо.
Кардиолог: Лявата или дясната - на коя ръка е правилно да мерим кръвното налягане
Зеленият фасул също е богат на фолиева киселина и калий, които могат да помогнат за понижаване на високото кръвно налягане. В статията се посочва, че скорошен мета-анализ, който комбинира резултатите от 22 проучвания, заключава, че диетите, богати на фолиева киселина, предпазват от хипертония, тъй като намаляват както систолното, така и диастолното кръвно налягане.
Американската сърдечна асоциация предполага, че увеличаването на калия в диетата може също да помогне за компенсиране на някои от вредните ефекти на високото съдържание на натрий, което води до по-добро регулиране на кръвното налягане. Една порция зелен фасул осигурява приблизително 10% от дневната ви стойност на калий.
Ориз: Как влияе на холестерола?
Изследователите отбелязват, че съдържанието на сапонин се намалява значително при варене, пържене и готвене в микровълнова фурна, докато бланширането и варенето на пара ще помогнат за запазването на витамините и минералите.
Ползи от зеления фасул
Подобно на обикновения боб, зеленият фасул е богат на протеини и фибри, което го прави най-добрият приятел на вегетарианците и тези, които се грижат за стомашно-чревното си здраве. В допълнение, той е нискокалоричен - само 31 kcal на 100 g продукт, така че може да се превърне във важна част от диетата, ако искате да отслабнете.
Зеленият фасул е богат на витамини от група В, които участват в регулирането на функционирането на много системи на тялото, предимно на нервната система. В допълнение, тези зърна съдържат много витамин С, който е отговорен за имунитета, синтеза на колаген (спомага за поддържането на еластичността на кожата), енергийния метаболизъм и усвояването на желязото. Бобът също съдържа много желязо. Има още витамини А и К, калий, магнезий, антиоксиданти зеаксантин и лутеин, цинк, фосфор, мед и манган.
Какво НЕ трябва да ядете, ако имате висок холестерол: Топ 10 на най-лошите храни
Яденето на зелен фасул има благоприятен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система - калият и магнезият помагат за укрепване на сърцето и кръвоносните съдове, намаляват кръвното налягане и облекчават отоците. Наред с излишната течност, бобът помага и за премахване на токсините. Витамин К нормализира съсирването на кръвта, а желязото служи за предотвратяване на анемия. Антиоксидантите в боба предпазват клетките от стареене и предотвратяват развитието на много опасни патологии, включително рак.
Зеленият фасул има нисък гликемичен индекс и може да се яде от хора с диабет. Магнезият в зеления фасул е полезен не само за кръвоносните съдове - той помага за нормализиране на функционирането на нервната система, справяне със стреса и облекчаване на тревожността.
Знаете ли как влияе сиренето върху холестерола?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!