Болестта на Паркинсон е прогресивно състояние, при което се нарушава предаването на сигналите между мозъка и нервната система. В резултат на това увреждане могат да възникнат редица проблеми.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Проблемите с движението обаче не са единствените предупредителни знаци, показващи развитието на Паркинсон.
Първият симптом на Паркинсон
Не всеки знае, че първите признаци на болестта на Паркинсон могат да бъдат свързани със съня, пише изданието WebMed, позовавайки се на резултатите от изследвания. Известно е, че болестта променя химическия състав на човешкия мозък, което може пряко да повлияе на поведението му при сън.
Кои са първите симптоми на болестта на Паркинсон, за които трябва да внимавате?
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
В допълнение, някои лекарства за болестта на Паркинсон също могат да повлияят на съня. Това може да се прояви в ярки сънища и кошмари.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Болестта на Паркинсон се причинява от загуба на нервни клетки в област на мозъка, наречена субстанция нигра. Тези нервни клетки произвеждат химикала допамин, който контролира движението и също играе роля в чувството за удовлетвореност и пристрастяване.
Но докато характерните симптоми на болестта на Паркинсон включват треперене, пациентите могат първоначално да имат немоторни симптоми, като например разстройство на поведението при REM-сън (бързо движение на очите). Проучванията изчисляват, че между 15 и 85 процента от пациентите с болестта на Паркинсон страдат от тези симптоми.
Млечните продукти са директен път към Паркинсоновата болест
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Други симптоми включват безсъние, нарколепсия (прекомерна сънливост през деня, при която пациентите внезапно колабират) и сънуване на кошмари.
Важно: Статията не замества консултацията със специалист! При наличието на специфични симптоми и оплаквания задължително се консултирайте с лекар!