Определени професии може да доведат до развитие на деменция. Това твърдят норвежки учени въз основа на резултатите от проучване, включващо седем хиляди души, пише Science Direct.
Професии с по-висок риск от когнитивни увреждания
По време на научния си труд са изследователите са събрали и анализирали данни за здравето и начина на живот на участниците. Както се оказва, 902 от тях са били диагностицирани с коментираното заболяване. Освен това 2,5 хиляди души са имали леко когнитивно увреждане. В същото време по-голямата част от хората с идентифицирани проблеми са били ангажирани с физически трудна работа през целия си живот.
След още една серия от изчисления, учените стигат до извода, че вероятността от развитие на заболяването при хора, ангажирани с тежка работа, е почти 15,5% по-висока в сравнение с други групи.
Авторите на проучването твърдят, че касиерите, продавачите, младшият медицински персонал, фермерите и животновъдите са изложени на най-голям риск. Представителите на тези професии прекарват много време на крака, а също така са изправени пред постоянен стрес и повишен риск от прегаряне.
Учените допълват, че липсата на почивка и липсата на свободно време влияят на когнитивните способности. Тези фактори водят до изтощение на организма, което се отразява негативно на мозъчната дейност, пише Science Direct.
Деменция: 4 ранни симптома, които се появяват преди загубата на памет
Преди това американски учени проведоха проучване и установиха, че заседналият начин на живот при възрастните хора е свързан с висока вероятност от развитие на коментираното заболяване. То има няколко последователни етапа на развитие. В началните етапи често остава неразпознато. Това се дължи на факта, че нарушенията на паметта и мисленето са леки и се възприемат от роднините и от самия пациент като промени, свързани с възрастта.
Основните симптоми на ранната фаза на заболяването включват:
- трудности при учене, усвояване на нова информация или придобиване на нови умения;
- трудност или невъзможност за самостоятелно изпълнение на сложни домакински задачи;
- лабилност (променливост) на настроението;
- периодични и краткотрайни смущения в ориентацията в познати местности;
- влошаване на паметта и мисловните процеси.
На следващия етап симптомите стават все по-забележими за другите. Когнитивните нарушения прогресивно се влошават и се появява забравяне на скорошни събития и имена на хора от обичайния социален кръг. Добавя се афазия - вариант на говорно увреждане, проявяващо се с неспособността да се използват правилните думи и да се изразяват мислите.
В терминалните стадии късните клинични прояви включват:
- загуба на способност за самообслужване;
- невъзможност за навигация в пространството и времето;
- намалена физическа активност;
- тотална афазия;
- невъзможност за разпознаване на близки приятели и членове на семейството;
- нарушено разпознаване на предмети, звуци и явления;
- промени в личността и психични разстройства.
Oще: Деменция: Лекар разкри кои са първите 2 симптома
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!