Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Тази риба удължава живота с 2 години

12 август 2023, 08:44 часа

Хората, които ядат две порции мазна риба седмично, удължават живота си с две години. Това заключение направиха учени от Харвардското училище по обществено здраве, след като проучиха медицинските досиета на около три хиляди възрастни американци.

Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред

Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях

Ползите от омега-3 мастните киселини, открити в изобилие в мазната морска риба, са известни отдавна. Известно е по-специално, че редовната им употреба намалява риска от сърдечни и съдови заболявания с 35 процента. Настоящото изследване е важно, защото проследява пряка връзка между дълголетието и наличието на омега-3 мазнини в тялото.

Мазна риба за дълголетие 

По време на проучването експертите анализират медицинските досиета на 2,7 хиляди американци на възраст над 65 години. Анализите показват, че тези, които имат високи нива на омега-3 мастни киселини, имат 27% по-нисък риск от инфаркт или шанс от преждевременна смърт.

Тази риба вдига кръвното

Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате

Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола

Д-р Дариуш Мозафарян, който е част от изследователския екип, споделя, че яденето на мазни риби винаги се е смятало за полезно за човешкото тяло, но науката досега не е разполагала с толкова убедителни доказателства за връзката между наличието на тези мастни киселини в тялото и смъртността. 

"Чрез поддържането на правилната концентрация на омега-3 киселини в кръвта, учените могат да удължат живота дори на възрастни пациенти", споделя експертът.

Той посочва и примери за морски риби, в които омега-3 са в най-големи количества (за 100 грама):

  • прясна дива сьомга - 2,5 гр;
  • фермерска сьомга - 1,4 гр;
  • прясна скумрия - 2,7  гр;
  • аншоа - 1, 45 гр;
  • сардини - 0.98 гр;
  • риба тон - 0,13 гр;
  • пъстърва - 0.94 гр;

Друго предимство на тази морска храна е нейната смилаемост. Това се дължи на физикохимичните характеристики на протеините, съдържащи се в нея. След готвене рибното месо става по-ронливо от червеното месо или пилешкото, бързо се насища с храносмилателни сокове, следователно е по-лесно смилаемо и се усвоява по-бързо.

Още: Лекар: За какво е полезна куркумата и кой трябва да я яде

Още: Извара - как влияе на пикочната киселина

Почти всички водещи световни медицински асоциации са съгласни, че тази морска трябва да бъде включена в диетата поне два пъти седмично. Това препоръчват от Харвардското медицинско училище, британската NHS и Министерството на здравеопазването в американския щат Вашингтон и австралийския щат Виктория.

Но все пак експертите припомнят, че някои риби са доста силни алергени. Списъкът включва риба тон, треска, сьомга и сом. Злоупотребата с мазни риби може да доведе до проблеми със стомашно-чревния тракт, черния дроб и панкреаса.

Съществуват и рискове от отравяне. По правило това се дължи или на нарушаване на условията за съхранение на продукта, или на употребата на продукт, съдържащ вредни вещества.

Още: Лекар: Тази евтина риба е най-полезна за мозъка

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес