Пълнолунието води до безсъние - това твърдение е известно на всеки. Но наистина ли е така?
Още: 5 "лоши" храни, които свалят холестерола
Още: Лекар: Това са скритите причини за косопада, които всеки трябва да знае
Какво се случва с тялото ни при пълнолуние?
Мащабни наблюдения на съня и поведението на почти 6000 деца от всички континенти на Земята показаат, че фазите на луната нямат забележим ефект върху поведението на хората и върху това колко здраво спят, твърдят биолози в статия, публикувана в списание Frontiers in Pediatrics.
„Фолклорът и понякога дори твърденията на медицинската общност гласят, че фазите на луната влияят върху това върху физическото и психическото състояние на човек. И независимо дали има много или малко научна основа в тези твърдения, мистериите на Луната ще вълнуват човечеството в продължение на векове“, казва Жан-Филип Чапиус от Изследователския институт на Източно Онтарио в Отава.
Учени откриха страничен ефект от ориза, за който едва ли предполагате
Още: Наистина ли е полезно изгарянето от коприва?
Още: Пълнозърнестият герой в чинията: По-здравословната алтернатива на белия ориз
Чапиус и колегите му решават да се докоснат до тази мистерия, като наблюдават как тялото на 5812 деца от различни възрасти, раси, отгледани от родители от различни слоеве на обществото и с различни нива на образование и доходи, реагира на пълнолуние, новолуние и промяна на луната фази.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тази напитка хидратира тялото ви толкова добре, колкото и водата
Както обяснява експертът, екипът му е избрал деца като „тестови субекти“, защото те са много по-склонни към внезапни промени в настроението, а също и защото се нуждаят от много повече сън, така че нарушенията на неговия режим ще имат по-голямо въздействие върху тяхното благосъстояние и настроение.
Учените са проследили състоянието на децата в продължение на 28 месеца, което позволи да се съберат изчерпателни данни за това как промените във фазите на луната могат да повлияят на настроението и съня. Анализът на тези данни дава очаквания резултат - с изключение на леко намаляване на продължителността на съня (с 5 минути или 1%) по време на пълнолуние, Луната не е повлияла по никакъв начин на поведението или настроението на децата.
Учени разкриха какво се случва с кръвта на хората, които пият алкохол
Още: Лекар: Това е новата норма на кръвното, забравете за 120/80
Още: Кой и защо НЕ трябва да яде лук?
„Нашите резултати са най-силният аргумент в полза на факта, че Луната не влияе на човешкото поведение. Единствената значителна промяна е тази промяна от 1% в продължителността на съня, но тя може да се обясни с факта, че много хора са участвали в нашето проучване. Като цяло не мисля, че трябва да се притесняваме от пълнолунието. Нашето поведение е по-силно повлияно от гени, образование, ниво на доходи и други социални неща, отколкото от гравитационните сили, генерирани от взаимодействията на Земята и нейния спътник “, заключава проф. Шапиус.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!