Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени разкриха как стресът влияе на костите

31 януари 2024, 23:17 часа

Експерти от Китайската академия на науките заключиха, че стресът увеличава вероятността от фрактури на костите. Това се случва поради дефицит на минерали, съобщава руското издание Лента.

Влияние на стреса върху костите

Тревожността, напрежението, депресията и други нервно-психични проблеми влияят негативно на костно-ставния апарата. Нарушенията намаляват съдържанието на основни минерали в тялото. В резултат на това вероятността от фрактури се увеличава.

Какви храни трябва да ядете за здрави кости?

Специалистите създадоха условия, симулиращи живота на космическа станция. Участниците в експеримента бяха в тясно пространство, решавайки различни задачи. Например, беше необходимо да се намери изход от конфликтни ситуации, възникнали между доброволци по това време.

Причинен им е и хроничен стрес - и мнението на авторите на изследването се потвърждава. В моменти на стрес образуването на костите се забавя, споделят в заключение учените.

Други причини за заболявание на костно-ставния апарат 

Най-честите причини за заболявания на опорно-двигателния апарат са:

  1. Възраст. С напредване на възрастта костната плътност намалява и става по-крехка. В резултат на това възрастните хора могат да развият различни заболявания. Рискът от наранявания и счупвания също се увеличава.
  2. Пол. Жените имат по-висок риск от възпалителни заболявания, отколкото мъжете, поради което жените са по-склонни да страдат от артрит . Това се дължи предимно на хормоналните промени, които жените изпитват по време на пубертета, менструацията, бременността и менопаузата.
  3. Вид дейност. Някои професии са свързани с риск от развитие на костни заболявания. Особено остеоартрит. Рисковите фактори включват дейности, които изискват неправилна поза, изкачване на стълби, повтарящи се движения и огъване на ставите. Други опасности включват излагане на опасни вещества на работното място.
  4. Генетика. Метаболитните костни заболявания и скелетните малформации се предават по наследство. В някои случаи по време на бременност може да се развие генетична мутация.
  5. Околна среда. Излагането на определени токсини може да повлияе на здравето на костите и ставите. Например, една от основните причини за артрит е излагането на химикали.
  6. Бактерии и инфекции. Инфекциозни костни заболявания като остеомиелит се причиняват от бактерии. Те също могат да допринесат за развитието на други заболявания.
  7. Наранявания. Някои наранявания на ставите и костите увеличават риска от развитие на остеоартрит и други заболявания.
  8. Хормонални нарушения. Диабетът и ендокринните заболявания могат да доведат до развитие на възпалителни костни заболявания като остеоартрит. Диабетът и хиперпаратиреоидизмът (прекомерното производство на паратиреоиден хормон, който засяга нивата на калций и фосфор в тялото) също водят до разрушаване на костите и ставите, увеличавайки риска от фрактури.

Ако чувствате болки в костите по цялото тяло - това може да е симптом за следния проблем

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес