Немски учени откриха неочаквана причина за гастрит. Заболяването може да бъде причинено от безобидните на пръв поглед противовъзпалителни лекарства ибупрофен и диклофенак, както и лекарства, съдържащи ацетил, съобщава изданието focus.de.
Изследването е проведено от немски лекари. Според прессекретаря на професионалната асоциация на гастроентеролозите в Германия Дагмар Майнц алкохолът също влияе зле на стомашната лигавица. Но кафето не е никак опасно, въпреки че много лекари съветват пациентите с гастрит да намалят консумацията му.
Лекар: Ако имате гастрит, яжте тези плодове
Специалистът споделя, че е необходимо да се консултирате с лекар, ако симптомите на гастрит - болки в корема, гадене, повръщане - продължават (или периодично се появяват) в продължение на 12 седмици. Той уточни, че за гастрит може да говори усещане за ситост, което се появява след прием на малко количество храна. В тези случаи стомашната стена става твърда и спира да се разтяга.
Опасни са и усложненията на заболяването - язва на стомаха и дванадесетопръстника. Хроничният гастрит може да увеличи риска от рак на стомаха.
Причини за гастрит
Появата на това заболяване се влияе от много фактори и вещества:
- лошо хранене, пикантна храна, твърде гореща или твърде студена храна;
- продукти с лошо качество, алкохолни напитки;
- соли на тежки метали;
- разяждащи алкали и киселини;
- Helicobacter pylori и други бактерии;
- лекарства (нестероидни противовъзпалителни средства, дигиталис, препарати с желязо и калий, глюкокортикоиди, антибиотици);
- наранявания и рани;
- силни емоционални преживявания и стрес;
- автоимунни заболявания;
- хиперацидни състояния;
- рентгеново облъчване.
Острата форма за заболяването е често срещано явление както при деца, така и при възрастни. Може да се повтори повече от веднъж в живота. Общото здраве е нарушено, лицето се оплаква от повишена слабост и умора. Болката е локализирана в епигастричния регион, тя е дифузна, неточкова. Признаци на гастрит са гадене, повръщане и оригване.
Хронична форма за забололяването - според диагностичните критерии за поставяне на диагнозата е необходимо вземане на хистологичен препарат (биопсия). Въз основа на резултатите от хистологичното изследване заболяването може да бъде класифицирано като ерозивен/неерозивен, повърхностен/дълбок гастрит.
Атрофична форна - възниква, когато париеталните клетки са увредени от антитела. Това е генетична аномалия, при която броят на клетките намалява и синтезът на солна киселина намалява. Често, на фона на намаляване на местната защита, възниква инфекция с Helicobacter pylori.
Бактериална форма - причинена е от Helicobacter pylori, представлява до 80% от общия брой гастрити. Тази бактерия отделя патогенни вещества, които причиняват нарушаване на диференциацията на клетките на лигавицата.
Химическа форма - продължителна употреба на НСПВС, хранителни добавки, съдържащи желязо и калий, рефлукс на жлъчката от дванадесетопръстника (с дуоденогастрален рефлукс, след бариатрична хирургия). Това намалява количеството на слузта и уврежда клетките. Човек се оплаква от болка в корема, киселини, горчивина в устата, оригване и лош дъх.
Учени: Гастритът води до дефицита на този витамин
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!