Хората, преживели продължително COVID-19, имат измерими дефицити в паметта и когнитивните способности, които се равняват на разлика от около шест IQ точки, показва изследване, цитирано от The Guardian.
Още: Лекар: Бадеми - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола
Проучването, в което са включени повече от 140 000 души през лятото на 2022г., разкрива, че Covid-19 може да има въздействие върху когнитивните способности и паметта. Хората с неизлекувани симптоми, които са продължили повече от 12 седмици, са имали по-значителни дефицити в изпълнението на задачи, включващи памет, разсъждения и изпълнителни функции.
Професор Адам Хемпшир, когнитивен невролог в Imperial College London и автор на изследването, казва: „Изобщо не е ясно какво всъщност е „мозъчна мъгла“. Като симптом за нея се съобщава доста широко, но това, което нашето проучване показва е, че „мозъчната мъгла“ може да има връзка с дефицити. Това е доста важно откритие.“
Още: Ендокринолог: Топ 5 на най-добрите храни за мозъка
Още: Лекар: Тази млечна напитка вдига имунитета до небето
Още: Лекар: Кисело зеле - вдига или сваля пикочната киселина
Проучването
Последното проучване набира повече от 140 000 участници от първоначалната група на React, която стартира през април 2020г. като едно от най-големите и всеобхватни проучвания за наблюдение на Covid в света. Между август и септември 2022г. на участниците са дадени онлайн когнитивни тестове, предназначени да тестват паметта, вниманието, разсъжденията и други аспекти на функциите на мозъка. Около 3,5% от групата са имали симптоми, които са продължили повече от 12 седмици, а от тях около две трети все още са имали симптоми по време на оценката.
Още: Постковид синдром: Симптоми и колко е опасен всъщност?
Още: Червено или бяло - кое вино причинява по-лош махмурлук
Още: Лекар: Тези симптоми издават, че имате деменция без да подозирате
Още: Лекар: Бадемово или краве - кое мляко е по-полезно за здравето ни
Още: Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола
На участниците е даден тест
Снимка: iStock/Guliver
Анализът установява малки дефицити, които все още се откриват година или повече след заразяването, за тези, които са били заразени и вече нямат симптоми. Разликата в резултатите от тестовете между тези, които са били заразени, и тези, които не са били, е еквивалентна на около три IQ точки, ако им беше даден IQ тест. Тази разлика е малко вероятно да бъде забележима, казват учените. Установено е, че тези пациенти с неразрешени симптоми, които са продължили повече от 12 седмици, имат по-голям дефицит, еквивалентен на шест IQ точки.
Забелязани са по-големи разлики за хората, които имат неразрешени симптоми, продължили повече от 12 седмици (съответстващи на дълго боледуване от COVID-19) и тези, които са били хоспитализирани заради болестта. При тях се наблюдават най-забележимите дефицити, които се разширяват и до по-широк спектър от когнитивни функции. Разликите са също по-големи за тези, които са били заразени с един от ранните варианти на вируса, но не е възможно да се каже дали това се дължи на въвеждането на ваксините и по-доброто лечение.
*Проучването, публикувано в New England Journal of Medicine, може да прочетете: тук
Още: Страните от ЕС са унищожили ковид ваксини за 4 млрд. евро: Колко са в България?