Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учен: Случва ли ви се това, след като се събудите? Имате сънна парализа!

08 февруари 2023, 05:40 часа

Алармата ви изгасва. Сядате, разтривате очи, ставате от леглото и се заклащате към кухнята, за да направите кафе и да нахраните виещата котка.

Десет минути по-късно котката мърка и вие се наслаждавате на първата си глътка кафе, когато — алармата отново се включва.

Лежейки в леглото, се чудите дали наистина сте будни този път, може би дори се ощипвате, преди да направите движение да станете.

Фалшивото събуждане се отнася до странното преживяване на „събуждане“, когато всъщност оставате заспали. Може да включва ярки, реалистични изображения, които ви карат да се чувствате тревожни и объркани.

Някои хора също изпитват вложени сънища или повече от едно фалшиво събуждане по един и същи повод. 

Лекар: Задължително направете това, ако се будите след 3 часа през нощта

Същото ли е като сънната парализа?

Парализата на съня, която обикновено се случва, когато започнете да заспивате или се събуждате, не е съвсем същото като фалшивото събуждане.

Изследванията обаче показват, че много хора, които изпитват едното, често изпитват другото.

При сънна парализа губите за кратко способността да говорите или да движите мускулите си. Може също да откриете, че дишането ви е трудно.

Някои хора също халюцинират с епизод на сънна парализа. Може да изглежда, че някой друг е в стаята ви с вас или ви държи на леглото ви.

Основната разлика между сънната парализа и фалшивото събуждане е, че сънната парализа се случва, когато сте будни, а не сънувате. 

Парализата на съня обикновено възниква, когато преминете от сън с бързо движение на очите (REM) към будност. Мозъкът ви се събужда, но мускулите ви остават временно парализирани, точно както са по време на REM сън.

Означават ли, че нещо лошо ще се случи?

Не, но може да почувствате, че идва нещо лошо в зависимост от вида на фалшивото събуждане, което изпитвате.

Според изследователя Силия Грийн, д-р, в нейната книга „Осъзнато сънуване: Парадоксът на съзнанието по време на сън“, има два основни вида фалшиви събуждания: 

  1. Фалшивото събуждане от тип 1 протича по доста ясен начин. След като се „събудите“, правите същите неща, които бихте направили обикновено. Този тип често няма да се чувства страшно, както се случва, въпреки че може да се почувствате дезориентирани или донякъде разстроени, след като наистина се събудите.
  2. С този тип може да се събудите с предчувствие или да се почувствате убедени, че нещо странно или лошо ще се случи. Този тип фалшиво събуждане може да наподобява сънна парализа, особено ако сънувате, че се събуждате и не можете да се движите или да избягате от някакъв вид злонамерено присъствие в стаята ви. Когато се събудите обаче, ще можете да се движите нормално.

Докато фалшивите събуждания от тип 2 могат да се чувстват изнервящи, няма доказателства, които да предполагат, че те всъщност означават, че нещо лошо ще се случи.

Калоян Мирчев
Калоян Мирчев Отговорен редактор
Новините днес